Gdy dziecko dobrze się czuje, nie ma gorączki, bawi się i chodzi do szkoły, a w nocy nagle zaczyna kaszleć, nie bardzo wiemy, czemu tak się dzieje. Noce dla kaszlącego dziecka są ciężkie. Kaszel utrudnia zasypianie, powoduje częste wybudzanie, dusi i męczy. Spać nie mogą także rodzice i rodzeństwo, bo jak spać, skoro ktoś obok kaszle do ucha?
Przyczyny suchego kaszlu
Uporczywy suchy kaszel w nocy może być zwiastunem przeziębienia. Z czasem więc dojdą takie objawy jak: wydzielina, katar, gorączka. Jednak jeśli trwa on od kilku dni i nie zmienia się, nie zmniejsza ani nie nasila, warto przyjrzeć się warunkom, w jakim dziecko przebywa za dnia i jakie towarzyszą mu w nocy. Przyczyną uporczywego kaszlu ( sprawdź) bowiem może być suche powietrze, pyły, które znajdują się w powietrzu, zwłaszcza w dużych miastach, w których panuje smog, oraz dym papierosowy, jeśli dorośli palą przy dziecku lub po wypaleniu papierosa nie wietrzą dokładnie pomieszczenia.
Nawilżanie wysuszonych śluzówek
W pierwszej kolejności specjaliści polecają nawilżenie pokoju. Przed usypianiem dziecka warto na chwilę otworzyć szeroko okno, nawet jeśli na zewnątrz są temperatury minusowe, włączyć elektroniczny nawilżać powietrza, rozwiesić ręczniki na kaloryferach, czy umieścić na nich pojemniki ceramiczne z wodą. Gdy błony śluzowe nosa, jamy ustnej i gardła nie będą przesuszone kaszel może się zmniejszyć albo w ogóle zaniknąć. Korzystne jest także posadzenie dziecka na krótko nad parującym, gorącym naparem tymianku, szałwii lub rumianku. Nie wolno oczywiście przy dziecku palić papierosów, bo to nie tylko wpływa na kaszel, ale bierne palenie jest przyczyną chorób płuc, także tych śmiertelnych. Warto też obserwować doniesienia dotyczące czystości powietrza w okolicy, w której mieszkamy. Jeśli pojawia się smog, to maluch nie powinien wychodzić na długie spacery. Nadrobi je, gdy powietrze będzie przejrzyste.
A może to alergia?
Jeśli nic nie pomaga, a dziecko ma szorstką skórę, czerwone policzki, problemy z brzuszkiem, to dodatkowo suchy kaszel może sugerować silną alergię. Bardzo często bowiem alergie pokarmowe idą w parze z wziewnymi. Wizyta u alergologa rozwieje wszelkie dolegliwości.