Dostarczamy dziecku wszystkich witamin

Dzieciaki w wieku przedszkolnym i szkolnym mają olbrzymie zapotrzebowanie na witaminy. To dlatego, że szybko rosną, organizmy się błyskawicznie rozwijają, a mózg wymaga olbrzymiej ilości energii do swoich funkcji poznawczych. Jakich witamin najczęściej dzieciom brakuje i jak te braki uzupełniać?

raw-vegetables-241132_1280

Po co nam te witaminy?
Witamina A niezbędna jest do budowy zębów, dziąseł, dla gładkiej skóry i zdrowych oczu i płuc. Witamina C, która uznawana jest za podstawową przy ochronie organizmy przed wirusami i bakteriami ma także wpływ na zęby i dziąsła. Mięśnie nie rozwijałyby się bez witamin B i E. E i D, to także ładna skóra. Witamina E także niezbędna jest dla płuc i serca. Aby dziecko poprawnie widziało w jego organizmie musi być także odpowiednia ilość witaminy B6.

Obowiązkowe punkty w menu

Przygotowując posiłki musimy pamiętać, że im więcej produktów pełnowartościowych, nie poddanych długiej obróbce cieplnej, tym większa porcja witamin. Witaminę A znajdziemy na pewno w marchewce, ale także w jajkach i brukselce. Witamin z rodziny B: 1, 2, 6 szukajmy w drożdżach, pestkach słonecznika, kaszy gryczanej, migdałach, jajkach, rybach, bananach i orzechach. Aby uzupełnić witaminę C trzeba sięgać po cytrusy, paprykę, pietruszkę, a witaminę D w rybach, tranie, jajkach, mleku, serze. Dzieci (i dorośli) powinni także jeść wszelkie warzywa liściaste takie jak kapusta, szpinak, roszponka, czy modny ostatnio jarmuż, by uzupełniać braki witaminy E i K.

Tadek niejadek
Co jednak robić, gdy dieta dziecka jest uboga, bo mamy do czynienia z niejadkiem? Albo gdy chcemy być pewni, że maluch ma wszystko, czego mu potrzeba do prawidłowego rozwoju? Można dziecku podawać witaminy z apteki. To w przypadku niejadka też może być problem, można więc wybrać kolorowe żelki witaminowe. Zelki witaminowe (sprawdź) zawierają wszelkie niezbędne witaminy, ale są smaczne i kolorowe i dzieci chętnie po nie sięgają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *