Główne problemy z karmieniem noworodka

Na pytanie o to, jakie mleko dla noworodka jest najlepsze, zwykle jest odpowiedź – mleko mamy. To naturalne jest odżywcze, sterylne, ciepłe, łatwo je podać, nawet bez ruszania się z łóżka, dostosowuje się potrzeb malucha, które zmieniają się nawet w trakcie kilku minut karmienia. Jednak bywają takie momenty, kiedy mamy sięgają po mleko dla noworodka (sprawdź) w postaci gotowej mieszanki, zwłaszcza, gdy nie wiedzą dokładnie jak postępować.

Przy karmieniu noworodka zdarzają się problemy

Przy karmieniu noworodka zdarzają się problemy

Kiedy mamę dopada kryzys?

Podanie mleka modyfikowanego noworodkowi w żaden sposób nie czyni mu nic złego. To równie wartościowe pożywienie, które ma wiele zalet, jednak zawsze to co naturalne cieszy się większym poważaniem. Bywa jednak tak, że młoda mama bardzo chce karmić naturalnie, ale dopada ją kryzys i karmienie to przerywa, wysyłając partnera do apteki po proszek i butelki. Najczęściej zmusza je do tego:
– ciągły płacz dziecka
– bolesność piersi podczas karmienia
– złe samopoczucie, gorączka.

Jest mleko, czy go nie ma?

Dziecko które przy piersi płacze, kręci się wierci wymaga konsultacji z pediatrą i doradcą laktacyjnym. Często młode mamy, ale też ich otoczenie uważa, że mama straciła pokarm i nie jest w stanie wykarmić dziecka. Tymczasem dziecko może być po prostu źle układane do karmienia, może mieć mokrą pieluszkę, może mieć źle wykształcony odruch ssania, który sprawia, że ssanie piersi nie jest tak efektywne, jak być powinno. Często remedium na takie problemy jest cierpliwość, niezaprzestawanie karmienia, konsultacje z doradcą, ćwiczenia z dzieckiem.

Gdy piersi bolą

Bolesność piersi podczas karmienia może bardzo skutecznie zniechęcić mamy do tej czynności. Może ona wynikać z niewłaściwego łapania sutka przez dziecko: złego sposobu przystawiania lub niewłaściwej techniki ssania, albo po prostu z wrażliwości sutka. Często pomaga więc smarowanie sutków maścią z lanoliną lub kremem łagodzącym bolesność sutków oraz konsultacje z doradcą laktacyjnym, który oceni jakość przystawiania dziecka i sposób ssania przez nie piersi.

Leki a karmienie piersią

Złe samopoczucie, grypa, angina nie zawsze są przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Zanim jednak mama weźmie jakiekolwiek leki, czy to przeciwbólowe, czy antybiotyki, a nawet krople do nosa, powinna skonsultować to z lekarzem. Najczęściej może kontynuować leczenie, a czasami musi kupić mleko dla noworodka, a swoje odciągać i wylewać tak długo, aż przestanie przyjmować lekarstwa i wtedy dopiero może wrócić do karmienia piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *