Rodzice, których dzieci mają kolki przechodzą gehennę. Maluch z kolką brzuszną potrafi płakać godzinami, najczęściej wieczorem. Zamiast spać wyraźnie cierpi, pręży się, czasami nawet wstrzymuje oddech i nie może złapać tchu. Przyczyn kolek jest wiele, sposobów na nią już mniej…
Skąd się biorą kolki?
Kolki brzuszne u dzieci nie są objawem poważnej choroby. Lekarze sądzą, że przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka, gromadzenie się dużej ilości gazów w jelitach czy alergia pokarmowa. Co prawda u większości dzieci ataki kończą się po 3 miesiącu życia, bywa jednak tak, że męczą nawet 9-miesięczne niemowlęta.
Warto też wiedzieć, że kolki to nie tylko problem dzieci. Również dorośli mogą cierpieć z powodu nagłych bólów brzucha. Tylko u dorosłych kolka jest objawem kamicy lub stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego, wskutek których dochodzi do skurczów mięśni gładkich. Zwykle jednak kolka u osób dorosłych pojawia się po ciężkostrawnym, tłustym posiłku i wymaga podania leków, które łagodzą skurcze (sprawdź).
Sposoby na bóle brzuszka
Aby ulżyć dziecku kolkowemu należy nieco zmienić sposób karmienia. Lekarze sugerują, by karmiąc piersią, za jednym razem opróżniać jedną pierś, a nie przekładać dziecko raz do jednej, raz do drugiej. Sprawdzać też należy, czy dziecko prawidłowo łapie brodawkę sutkową, czy dokładnie okala ją wargami, czy też zasysa przypadkiem za dużo powietrza. Przy karmieniu smoczkiem warto jest sprawdzić, czy pokarm nie wypływa za szybko i spróbować zmienić smoczek na wolniejszy, z mniejszą dziurką. Jeśli dziecko podejrzewane jest o bycie alergikiem, to oczywiście mleko modyfikowane należy zmienić na inne, albo mama karmiąca musi przejść na restrykcyjną dietę, wykluczającą potencjalne alergeny. Wieczorami warto maluchowi zrobić delikatny masaż, między innymi podciągając nóżki do brzuszka, tak by ewentualne gazy w jelitach usunąć i do spania kłaść malucha na brzuszku, jeśli już samo podnosi główkę. Dziecko można także nosić w chuście w pozycji pionowej. Fizjologiczne ułożenie dziecka “na żabkę” poprawia działanie układu pokarmowego.
Niektórzy pediatrzy polecają też leki, które łagodzą objawy kolki u dziecka. Mogą je przyjmować same dzieci, jak i matki karmiące, wtedy preparat wchłania się do pokarmu i jest podawany dziecku podczas karmienia piersią. Pomocny może być również napar z rumianku i koperku, które dodatkowo uspokajają i pomagają maluchowi spokojnie zasnąć.