Laktacja pod kontrolą

Karmienie piersią jest niezwykle ważne zarówno dla rozwoju dziecka, jak i samopoczucia mamy. Podczas karmienia wydzielają się hormony szczęścia, obkurcza się macica, czynności fizjologiczne szybciej wracają do normy. Odpowiednia laktacja to najedzone dziecko i spokojna, zdrowa mama.

Karmienie piersią nie jest trudne

Karmienie piersią nie jest trudne

Laktacja pod kontrolą

Początkowo piersi mamy produkują bardzo małe ilości mleka i wcale nie oznacza to, że będzie ona miała problemy z wykarmieniem potomstwa. Noworodek bowiem ma bardzo mały żołądek i nie jest w stanie zjeść więcej niż parę łyżeczek pokarmu dziennie.

Początkowe mleko jest jednak bardzo odżywcze, treściwe w składniki mineralne, witaminy i przeciwciała uodparniające na przeróżne choroby. Po paru dobach mama wyraźnie odczuwa, że ilość mleka się zwiększyła, a nawet może mieć wrażenie, że jest go za wiele. Po pewnym czasie, przy zachowaniu spokoju, częstym dostawianiu dziecka, gdy wyraźnie domaga się pożywienia, laktacja się stabilizuje. Wiele mam jednak wątpi w to, że może wykarmić swoje dziecko. Gdy maluch często płacze, wierci się zamiast pić, a same piersi wydają się miękkie, pojawia się lęk u mam, które wtedy często zaczynają sięgać po mleko modyfikowane i tym samym ograniczają dziecku możliwość picia mleka z piersi.

Tymczasem specjaliści od karmienia piersią zalecają częste przystawianie dziecka, unikanie stresu, zachowanie spokoju i karmienie tylko i wyłącznie mlekiem matki. Na laktacje może mieć też wpływ dieta. Zróżnicowana, bogata w owoce i warzywa oraz duże ilości wody czy napojów lub suplementów diety zawierających słód jęczmienny mają niebagatelne znaczenie dla utrzymania laktacji na właściwym poziomie. O dietetycznych praktykach wspierających matki karmiące można przeczytać na stronie mlekomamyrzadzi.pl – laktacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *