Zastanawiasz się czy i jakie mleko podawać dziecku? Na pytanie “czy”, pomimo głosów przeciwników odpowiadam: “tak, podawaj”. Mleko to bogate źródło witamin oraz minerałów, zwłaszcza wapnia niezbędnego do budowy kości. Oczywiście wapń obecna jest także w wielu innych produktach, choćby w migdałach czy sardynkach, jednak mleko w postaci napoju do picia, kakao, lodów, dodatku do płatków śniadaniowych jest tanie, łatwo dostępne, smaczne. Tylko jakie wybrać, by było najbardziej wartościowe?
UHT czy świeże?
W sklepach znajdziemy mleko w różnych opakowaniach i w różnych wersjach. Najczęściej wybieramy to zwykłe, białe mleko w kartoniku, jednak okazuje się, że to jeden z gorszych wyborów. Lepsze jest bowiem mleko pasteryzowane, niż sterylizowane. Na czym polega różnica?
Pasteryzacja sprawia, że w mleku, które co prawda jest czyste i wolne od bakterii, ale w którym wciąż pozostają wartości odżywcze. Samo mleko nie psuje się nawet przez kilkanaście dni. Pasteryzowanie odbywa się w temperaturze około 90 stopni, a mleko najczęściej nalewane jest do plastikowych butelek. Sterylizacji poddawane jest to mleko, które trafia do kartonów z oznaczeniem UHT. I może w tym kartoniku (zamkniętym) leżeć nawet przez kilka miesięcy, ale jednocześnie jest mocno wyjałowione, bo większość witamin jest nieodporna na wysoką temperaturę. Na szczęście nie zmienia się w nim ilość wapnia. W sklepach znajdziemy też, po wielu latach nieobecności, mleko w woreczkach, świeże lub pasteryzowane w niskiej temperaturze, o krótkim terminie ważności. Warto z tego mleka zrobić domowy twaróg, jogurt, czy kwaśne mleko.
Jakie mleko dla niemowlaka?
Chociaż mleko może pić cała rodzina, to małemu dziecku, które nie jest karmione piersią, lepiej podać mleko modyfikowane, na przykład popularne i dostępne w sklepach Nestle Nan Optipro 2. Mleko modyfikowane zawiera dużo właściwości odżywczych, nawet więcej niż mleko zwykłe, bo swoim składem jest jak najbardziej zbliżone do mleka z kobiecej piersi.
Pamiętajmy też, że wapń z mleka najlepiej przyswaja się w towarzystwie tłuszczu, dlatego mleko 0% czy 0,5% jest znacznie mniej wartościowe, niż 2% albo 3,2%, a ma tylko trochę więcej kalorii.