Pij mleko! Na prawdę jest zdrowe!

Nasi dziadkowie wychowali się pijąc mleko prosto od krowy, rodzice obecnych 30/40-latków podawali dzieciom mleko w proszku, często zagęszczane odrobiną mąki, obecnie młodzież uważa, że mleko bierze się z kartonu… Nieważne jednak jakie, widać, że każde pokolenie mleko w menu miało i bez niego trudno sobie wyobrazić wypieki, płatki śniadaniowe czy poranne, niedzielne kakao podawane do jajecznicy.

Pij Mleko

Zalety białego napoju

Mleko to tani produkt, łatwo dostępny, a do tego zawierający wapń, fosfor, potas, chlor, sód, magnez, białko i witaminę B. Jest niezbędnym produktem, z którego organizm czerpie wapń  i z którego z kolei buduje kości i zęby. Dzieci, które nie mają w diecie wystarczającej ilości wapnia, częściej łamią kończyny, mają mniej odporne na próchnicę i urazy zęby, a w przyszłości większą tendencję do osteoporozy. Jednak aby dziecku mleko nie kojarzyło się z ciepłym, nijakim płynem z kożuchem, trzeba podawać je w takiej formie, by maluch chętnie je spożywał. Dlatego też powstają jogurty, serki w tradycyjnych kubeczkach, w tubce, producenci kuszą słodyczami, które podobno zawierają mleko, w szkołach maluchy otrzymują kartoniki z mlekiem w różnych smakach: czekoladowym, truskawkowym, waniliowym, bananowym.

Deser porcją mleka

Przysmaki z mleka można także robić samodzielnie w domu. Można zarówno dawać dzieciom domowe budynie na mleku, jak i gotować kaszkę mannę i podawać ją z owocami, rozpuszczonym masełkiem i cynamonem. Niezwykle smaczne są także mleczne ciasta czy pitna czekolada, która oprócz wapnia z mleka dostarcza również sporą dawkę żelaza i magnezu, a jeśli dodatkowo doprawiona jest szczyptą cynamonu to rozgrzewa jesienią i zimą.

Kto jest przeciw?

Jak w każdej kwestii żywieniowej, znajdziemy także przeciwników mleka. Część dietetyków twierdzi, że wapń z mleka nie jest tak dobrze przyswajana jak z innych produktów, na przykład z orzechów, inni przekonują, że mleko wywołuje alergie oraz że większość osób nie trawi laktozy. Gdyby jednak przyjrzeć się bliżej badaniom, możemy zauważyć, że na problemy z przyswajaniem mleka czy alergiami cierpi tylko 10% populacji, a mleko, jako produkt ogólnodostępny, niedrogi i taki, którego nie można przedawkować, ma jednak dobry wpływ na ludzki organizm. Dlatego dzieciom do lat trzech zaleca się, by spożywały przynajmniej szklankę mleka dziennie.

P.S. osobiście uważam, że mleko dla dziecka to podstawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *