Pomysły na szkolne posiłki

Dziecko w ciągu dnia, niezależnie od tego, czy jest w szkole, czy w domu, powinno zjeść jeden większy, wartościowy i ciepły posiłek. Gdy jest naprawdę zimno, warto do diety wprowadzić także gorące śniadania w postaci kaszy lub zup mlecznych. Zawartość pudełka na kanapki również warto urozmaicić. Dieta małego ucznia musi być bogata, różnorodna, smaczna, ale także ładnie zapakowana.

Różne wersje pożywnego śniadania

Dla wielu rodziców przedszkolaków skończył się okres, kiedy dziecko dostawało w ciągu dnia śniadanie, obiad i podwieczorek. Teraz sami muszą zadbać o żywienie dziecka i niejednego rodzica układanie menu na cały dzień przysparza o ból głowy. Plan szkolnych lekcji zazwyczaj jest nieregularny, więc dziecko może kończyć lekcje o 11 i równie dobrze rozpoczynać je o 13.00. Aby było łatwiej ułożyć plan posiłków, warto zdać sobie sprawę, że uczeń potrzebuje jeść co 2,5-3h. Jedzenie bogate powinno być w węglowodany złożone, czyli np. pełnoziarnistą mąkę, która dostarcza energii stopniowo i na dłużej wywołuje uczucie sytości. To dlatego do kanapek szkolnych lepiej wykorzystywać pieczywo razowe, najlepsze jest żytnie na zakwasie. Dobrze sprawdzają się także sałatki z dodatkiem makaronu albo kasz: jęczmiennej, gryczanej czy jaglanej. Niestety dzieci, które przynoszą w lunchboxie takie pyszności, jest niewiele. Można spróbować namówić maluchy na jedzenie wielozbożowej tortilli, w którą zawinąć można wędlinę, ser, serek śmietankowy oraz sałatę, ogórki i pomidory. Wszystkie produkty powinny być zapakowane w szczelne i kolorowe pudełka, które samo dziecko sobie wybierze.

Jeden czy dwa ciepłe posiłki?

Każda szkoła oferuje obiady. W szkolnej stołówce za kilka złotych dziennie wykupić można zupę i drugie danie. Są one zwykle bardzo domowe, więc większość dzieci zjada je chętnie, zwłaszcza że w towarzystwie kolegów i koleżanek lepiej smakują. Gorący posiłek to też podstawa, gdy rano jest zimno i mokro. Na ciepło można przygotować dziecku tosty, omlety, naleśniki oraz owsiankę. Takie śniadanie rozgrzeje organizm od środka i sprawi, że zwiększy się jego odporność na chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *