Skład mleka dla malucha

Nie da się zaprzeczyć, że karmienie dziecka piersią jest najlepszym sposobem karmienia niemowlaka. Podanie piersi jest wygodne, bo mleko jest sterylne i ma idealną temperaturę, a skład mleka kobiecego zmienia się wraz z potrzebami dziecka – nie tylko na przestrzeni tygodni, ale także podczas jednego karmienia – na początku jest gęste i bardzo pożywne, potem rzadsze i słodkie. Jednak czasami trzeba podać dziecku mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane ma równie bogaty skład, jak mleko mamy

Mleko modyfikowane ma równie bogaty skład, jak mleko mamy

Kto podaje mleko z proszku?

Na mleko modyfikowane decydują się mamy, które odczuwają olbrzymi dyskomfort podczas karmienia piersią, biorą leki, które wpływają na skład mleka, muszą szybko wrócić do pracy czy z powodu stresu albo traumatycznych wydarzeń tracą pokarm. Wiele z nich, stojąc przed sklepową półką, zastanawia się, jaki jest skład mleka modyfikowanego i skąd się ono w ogóle bierze (kliknij).

Jakie składniki znajdziemy w mleku?

Mleko modyfikowane, to nic innego jak mleko krowie, ale odpowiednio dostosowane do potrzeb dziecka w określonym wieku lub z określonymi potrzebami. Modyfikacja mleka od krowy polega między innymi na zmniejszeniu ilości białka i tłuszczu, a dodanie olejów roślinnych, na zwiększeniu ilości laktozy, zmniejszeniu poziomu sodu, potasu i chloru, zmianie proporcji wapnia do fosforu i wzbogaceniu go żelazem, jodem, cynkiem czy selenem oraz witaminami: A, E, C, D, K. Mleko modyfikowane zawiera też L-karnitynę, cholinę, nukleotydy, LCPUFA czy probiotyki.

Chociaż zwolennicy zdrowego żywienia zawsze powtarzają, by w sklepach wybierać produkty o jak najkrótszej liście składników, to zasada ta nie działa w przypadku mleka w proszku. Tutaj skład mleka jest niezwykle długi, ale warto spojrzeć na skład mleka z piersi – jest jeszcze dłuższy. Dlatego im więcej cennych składników w mleku modyfikowanych, im skład takiego mleka jest bogatszy, tym lepiej dla zdrowia malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *