Soki domowej roboty

Chociaż w każdym sklepie znajdziemy soki dla niemowląt i dzieci, czasami warto przygotować je samodzielnie. Tak, wiem, to wymaga czasu: owoce i warzywa trzeba umyć, obrać, wrzucić do maszyny, potem maszynę umyć, nie można gotowych soków długo przechowywać, trzeba wypić je od razu. Jednak domowy sok potrafi przekonać niejednego niejadka do dostarczenia sobie niezbędnych wartości odżywczych. Tylko jak zrobić domowy sok?

domowy sok z marchwi w szklankach w towarzystwie warzyk

Sokowirówka czy wyciskarka?

Na rynku znajdziemy tanie sokowirówki, jak i znacznie droższe wyciskarki. Jedna i druga zrobi z owoców i warzyw sok, ale ich praca znacznie się różni, a i efekty warto porównywać.

W sokowirówce, w której ostrza obracają się z prędkością od 6000 do 12000 obrotów na minutę składniki są drobno siekane i przeciskane przez sito. Sok powstaje błyskawicznie, ale niestety jest bardzo napowietrzony, a przez to ma mniej substancji odżywczych. Sokowirówka poradzi sobie w marchwią czy burakiem, niestety nie da rady wycisnąć soku ze szpinaku, jarmużu czy pietruszki albo z miękkich owoców jagodowych. Sok z sokowirówki jest bardziej wodnisty w smaku. Jej niewątpliwymi zaletami jest szybkie działanie, sok jest klarowny, a sama sokowirówka dosyć tania, bo kupimy ją już za kilkadziesiąt złotych.

Jak działa wyciskarka?

W wyciskarce najważniejszy jest ślimak, który wywiera nacisk na warzywa i owoce, przeciska je przez sitko, a przez to do soku wpada więcej włókien i składników odżywczych. Wyciskarka ma niskie obroty – od 70 do ok. 120 obrotów na minutę, dzięki czemu sok nie jest napowietrzony, ma więcej minerałów, witamin i enzymów trawiennych. W soku z wyciskarki jest od 40% więcej witaminy C, 60% więcej witaminy A i samego “soku w soku” od 35 do 50%, niż w takim z sokowirówki. Sok dłużej jest świeży i może być przechowywany w lodówce do 48h. Wyciskarka działa cicho, łatwo ją rozłożyć na części i wyczyścić, znakomicie przerabia na soki wszelkie owoce jagodowe, ale także liście i zioła. Niestety, cena wyciskarki to nawet ponad 2000 zł, a sam sok jest gęsty i nieklarowny, co czasami zniechęca małe dzieci do picia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *