Niektóre dzieci mają radar na zdrowe produkty. Unikają ich jak ognia, zadowalając się białym pieczywem, słodyczami czy chrupkami. Jednak składniki diety mają bardzo ważny wpływ na zdrowie: regulują poziom cukru we krwi, utrzymują prawidłową wagę, budują kości i mięśnie, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Zmuszanie dzieci do jedzenia zdrowej żywności groźbą nie przynosi żadnych pozytywnych rezultatów. Dlatego przemycanie w diecie zdrowych produktów jest niezwykle ważne.
Na liście produktów, które są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych i odżywczych jest wiele warzyw, owoców i przetworów, których przeciętne dziecko nie weźmie do ust na zasadzie “nie bo nie”. Dlatego odpowiednie ich podanie i przetworzenie staje się kluczowe.
Oto przykłady:
Nasiona lnu – usprawniają pracę jelit, dostarczają organizmowi kwasów omega-3, które z kolei regulują pracę serca oraz mózgu. To doskonały dodatek do koktajli owocowych i mlecznych. Lepiej nie podawać dziecku kisielu z nasion, bo jest bez smaku i trudny do przełknięcia.
Suszone owoce to alternatywa dla słodyczy. Mają dużo błonnika, długo utrzymują uczucie sytości. Można dodawać je do koktajli, ciast i ciasteczek, a zmniejszyć ilość dosypywanego do potraw cukru. Najsłodsze są daktyle.
Mleko sojowe, kokosowe, migdałowe, ryżowe etc. – świetny zamiennik mleka krowiego, którego wiele dzieci nie może pić. Można dodawać je do koktajli z owoców, podawać z dodatkiem kakao, a nawet wlewać do herbaty.
Płatki owsiane są bogate w minerały i błonnik, szybko się można nimi najeść. Jeśli dziecko nie chce jadać owsianki, można upiec chleb z dodatkiem płatków, ciasteczka, chrupki albo dodać je do koktajlu. Z dodatkiem orzechów i miodu, danie z płatków owsianych będzie wyjątkowo smaczne.