Ulewanie – jak sobie z nim radzić?

Wiele niemowląt do końca 6 miesiąca życia ulewa. Jeśli nie dużą ilością pokarmu, nie gwałtownie i przy tym dziecko rozwija się prawidłowo i waży tyle, ile powinno, to nie ma powodów do obaw. Jednak, żeby ulewanie nie było tak uciążliwe, warto podjąć kilka kroków.

Kilka rad co robić, gdy dziecko ulewa

Kilka rad co robić, gdy dziecko ulewa

Układanie dziecka. Najlepiej jeśli dziecko sypia w pozycji na boku i z główką ułożoną wyżej niż całe ciało. Można podnieść łóżeczko poprzez podstawienie po nóżki książek czy zakupienie poduszki w kształcie klina.

Zmiana sposobu jedzenia. Dziecko, które ulewa, zazwyczaj połyka dużo powietrza, zdarza się także, że je za szybo, zbyt łapczywie. Dlatego mleko należy podawać częściej, ale w mniejszych porcjach lub cały proces karmienia przerywać na 3-5 minut, tak by maluch odpoczął. Można w tym czasie dziecko ponosić w pozycji pionowej i lekko uciskać brzuszek. W przypadku karmienia butelką pomóc może zmiana smoczka na wolniejszy, z mniejszą ilością dziurek.

Można także zagęścić pokarm, zarówno ten naturalny, z piersi, jak i z mieszanki. Używać można kleiku ryżowego, specjalistycznego preparatu dla ulewających niemowląt, a w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym podawać specjalną jego odmianę np. mleko NAN na ulewanie (kliknij). Zazwyczaj mieszanki dla ulewających dzieci są oznaczone symbolem AR.

Odbijanie. Zawsze trzeba pamiętać o odbiciu dziecka. Po karmieniu maluch powinien być noszony w pionowej pozycji lub układany na brzuszku, można dodatkowo lekko oklepywać plecki. Jeśli dziecku zwykle odbija się dopiero po kilkudziesięciu minutach, powinno być odkładane do łóżeczka tak, jak wspomniałam w pierwszej radzie.

Zmniejszanie podrażnień. Ulewanie nie jest bolesne, ale kwasy żołądkowe wydalane wraz w pokarmem podrażniają skórę dookoła ust. Dlatego należy po każdym ulaniu przetrzeć ją mokrym wacikiem i posmarować kremem na podrażnienia i odparzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *