Żywienie niemowlaka – wprowadzamy stałe posiłki

Karmienie niemowlaka to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Rodzice zastanawiają się, od jakich produktów rozpocząć rozszerzanie diety, gdzie je kupować i na jakie przykre niespodzianki trzeba się nastawić.

Rozszerzanie diety to stres dla rodziców i przygoda dla dziecka

Rozszerzanie diety to stres dla rodziców i przygoda dla dziecka

Co tydzień coś nowego

Niemowlę do ukończenia 6 miesiąca życia może być karmione wyłącznie mlekiem. Zaspokaja ona wszelkie potrzeby malucha, zarówno gdy chodzi o składniki odżywcze, jak i apetyt. Później można zacząć podawać inne produkty. Zwykle lekarze polecają żywienie niemowlaka jednoskładnikowymi posiłkami i rozszerzanie menu co tydzień o kolejny produkt. Oznacza to, że zaczynamy od podawania zupki z marchewki, w następnym tygodniu można podać mus z marchewki i jabłka, w trzecim tygodniu banana przetartego, czy ugotowanego kartofelka. Taki sposób postępowania jest niezwykle ważny w przypadku alergika. Jeśli dziecko już wcześniej miało wysypki, musiało przyjmować mleko modyfikowane dla alergików, to tym bardziej rozszerzanie diety wymaga wyjątkowej uwagi.

Skąd brać jedzenie dla dziecka?

Zupki i deserki dla dziecka można kupować gotowe w sklepach. Jest to niezwykle wygodne, bo danie jest już gotowe, wymaga jedynie podgrzania i wymieszania. Znamy jego dokładny skład, możemy go zabrać ze sobą na spacer czy wycieczkę.

Żywienie niemowlaka możemy także oprzeć na produktach świeżych, kupionych na bazarku czy w eko sklepie. Pamiętać jednak należy, że każdy obiad czy deser dla dziecka powinien być zrobiony ze świeżych warzyw i owoców, z przebadanego mięsa, najlepiej nie kupowanych w markecie, ale takich z certyfikatem zdrowej żywności. Jest ono wolne od sztucznych nawozów i pochodzi z czystych rejonów kraju.

Ciekawa metoda żywienia niemowląt

Wielu rodziców jest też zainteresowanych metodą karmienia zwaną w skrócie BLW. Polega ona na podawaniu dzieciom różnego rodzaju pokarmów w całości. Nie jest jednak odpowiednia dla dzieci, które jeszcze samodzielnie nie siedzą, za to sprawia często, że maluch odczuwa satysfakcję z jedzenia, jest bardziej otwarty na nowe smaki i lubi eksperymentować. Jeśli więc maluch kręci nosem na kolejną przetartą zupkę, można spróbować takiego sposobu żywienia niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *