Żywienie niemowlaka – wprowadzamy stałe posiłki

Karmienie niemowlaka to dla wielu rodziców nie lada wyzwanie. Rodzice zastanawiają się, od jakich produktów rozpocząć rozszerzanie diety, gdzie je kupować i na jakie przykre niespodzianki trzeba się nastawić.

Rozszerzanie diety to stres dla rodziców i przygoda dla dziecka

Rozszerzanie diety to stres dla rodziców i przygoda dla dziecka

Co tydzień coś nowego

Niemowlę do ukończenia 6 miesiąca życia może być karmione wyłącznie mlekiem. Zaspokaja ona wszelkie potrzeby malucha, zarówno gdy chodzi o składniki odżywcze, jak i apetyt. Później można zacząć podawać inne produkty. Zwykle lekarze polecają żywienie niemowlaka jednoskładnikowymi posiłkami i rozszerzanie menu co tydzień o kolejny produkt. Oznacza to, że zaczynamy od podawania zupki z marchewki, w następnym tygodniu można podać mus z marchewki i jabłka, w trzecim tygodniu banana przetartego, czy ugotowanego kartofelka. Taki sposób postępowania jest niezwykle ważny w przypadku alergika. Jeśli dziecko już wcześniej miało wysypki, musiało przyjmować mleko modyfikowane dla alergików, to tym bardziej rozszerzanie diety wymaga wyjątkowej uwagi.

Skąd brać jedzenie dla dziecka?

Zupki i deserki dla dziecka można kupować gotowe w sklepach. Jest to niezwykle wygodne, bo danie jest już gotowe, wymaga jedynie podgrzania i wymieszania. Znamy jego dokładny skład, możemy go zabrać ze sobą na spacer czy wycieczkę.

Żywienie niemowlaka możemy także oprzeć na produktach świeżych, kupionych na bazarku czy w eko sklepie. Pamiętać jednak należy, że każdy obiad czy deser dla dziecka powinien być zrobiony ze świeżych warzyw i owoców, z przebadanego mięsa, najlepiej nie kupowanych w markecie, ale takich z certyfikatem zdrowej żywności. Jest ono wolne od sztucznych nawozów i pochodzi z czystych rejonów kraju.

Ciekawa metoda żywienia niemowląt

Wielu rodziców jest też zainteresowanych metodą karmienia zwaną w skrócie BLW. Polega ona na podawaniu dzieciom różnego rodzaju pokarmów w całości. Nie jest jednak odpowiednia dla dzieci, które jeszcze samodzielnie nie siedzą, za to sprawia często, że maluch odczuwa satysfakcję z jedzenia, jest bardziej otwarty na nowe smaki i lubi eksperymentować. Jeśli więc maluch kręci nosem na kolejną przetartą zupkę, można spróbować takiego sposobu żywienia niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *