Półkolonie letnie to lekarstwo zarówno na brak czasu dla zapracowanych rodziców, którzy choćby bardzo chcieli to dwumiesięcznych wakacji nie mają, jak i na braki polskiego systemu oświaty, który jest systematycznie obdzierany ze strzępów nauk ścisłych.
Projekt Mały Inżynier poza warsztatami i imprezami ma w ofercie tygodniowe półkolonie letnie, które odbywają się w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Suwałkach. W ofercie są zajęcia z elektroniki, eksperymentów oraz robotyki na pięciu poziomach, dla dzieci w wieku od siedmiu do szesnastu lat.
Zajęcia z elektroniki obejmują podstawy programowania, lutowanie układów elektronicznych, odsłaniają przez dziećmi tajemnicę działania takich urządzeń jak pilot do telewizora. Eksperymenty to trzypoziomowe zajęcia dla dzieci do dwunastu lat, które wprowadzają ich w świat biologii, chemii i fizyki poprzez ciekawie przeprowadzone doświadczenia naukowe.
Na robotyce młodzi programiści mogą przejść kilka poziomów wtajemniczenia aby po nabraniu wprawy mieć szansę na udział w międzynarodowym turnieju Lego Mindstorms. Budują z klocków lego różne roboty, które następnie uruchamiają za pomocą samodzielnie napisanych programów. Najmłodsze dzieci korzystają z Lego WeDo – budują samolot i małpkę, które wprawiają w ruch. Dwunastolatki mogą już konstruować minimaszyny i wtajemniczać się w język programowania C z zestawem Lego VEX. Kursy Lego Mindstorms pozwolą dzieciom zarówno kreatywnie się wyszaleć, jak i doświadczyć praktycznego zastosowania nauki. Niewątpliwie mogą okazać się ważne w późniejszym podejmowaniu decyzji o wyborze zawodu.
Oferta półkolonii oczywiście różni się w różnych miastach, najbogatsza jest w Warszawie. Jeżeli mieszka się w pobliżu miejsc realizacji tych kursów, warto skorzystać, bo chyba nie ma lepszego sposobu na nadanie sensu słuchaniu przez cały rok szkolny przynudzającej nauczycielki od matmy czy fizyki, niż wykorzystanie wiedzy z tych przedmiotów do stworzenia własnego robota!