Podstawowe pytanie większości rodziców brzmi: w jaki sposób odkryć, a następnie rozwijać talent dziecka? Czy lepiej jest poddać malucha odpowiednim testom czy raczej bacznie go obserwować? Jedno jest pewne… Aby odkryć talent u dziecka a następnie wspierać jego rozwój, należy spędzać z maluchem naprawdę dużo czasu i nie zniechęcać go do podejmowania aktywności. Prawda jest taka, że żadne testy nie pokażą tego, co obserwowanie maluszka zarówno podczas zabawy, jak i codziennych, zwykłych zajęć. Co do rozwijania umiejętności dziecka, niech ono samo będzie dla siebie motorem do działania. Ale od początku…
Source: timesofindia.indiatimes.com via The Times of India on Pinterest
Po pierwsze – obserwować
Pamiętajmy, że większość talentów ujawnia się w domu i w domu ma swój początek. Dlaczego? Bo w domu dziecko czuje się najswobodniej i nie musi niczego udawać. Bo w domu dziecko nie czuje się podglądane i sztucznie obserwowane. Podczas banalnych z pozoru zajęć, jak wspólne malowanie kolorowanki, tańczenie przy ulubionej muzyce, czy śpiewanie ulubionej kołysanki dziecko może ujawnić pewne szczególne umiejętności i predyspozycje, których my rodzice nie powinniśmy przeoczyć. To właśnie podczas codziennych zajęć możemy zaobserwować, które czynności przychodzą dziecku z dużą łatwością, a które nie. Co więcej, to właśnie w codziennych sytuacjach jesteśmy w stanie zauważyć, które czynności dziecko wykonuje najchętniej i które sprawiają mu frajdę.
Po drugie – pozwolić próbować
Chcąc dowiedzieć się, w jakim kierunku dziecko może być utalentowane, nie można narzucać mu określonych zajęć, bo to tylko zniechęci malucha. W trakcie zabaw z dzieckiem dobrze jest uciekać się do różnych zajęć, z których dziecko samodzielnie wybierze te najbardziej ulubione. Pamiętajcie o tym, aby codzienne zabawy nie wyglądały tak samo. Do zabaw z dzieckiem możecie codziennie wprowadzać pewne modyfikacje, elementy zaskoczenia. Jednego dnia tańczcie z pociechą, innego malujcie, jeszcze innego śpiewajcie, budujcie różne budowle, grajcie na instrumencie, wymyślajcie bajki, itd., itp. Z czasem sami zauważycie, w którym kierunku dziecko rozwija się najchętniej i najlepiej. To, co będzie przychodziło mu z największą łatwością, warte jest pielęgnowania.
Po trzecie – rozwijanie i pielęgnowanie talentu
Jeśli już zorientujecie się, w czym wasze dziecko wykazuje największe zdolności, nie posyłajcie go od razu na profesjonalne kursy, czy warsztaty, bo może to tylko zablokować malucha, ale pozwólcie tym zdolnościom kiełkować na gruncie naturalnym, czyli w domu. W sposób odpowiedni stymulujcie dziecko. Eksperymentujcie. W trakcie wspólnego czasu, skupiajcie jego uwagę na czynnościach, w których wykazało ponadprzeciętne umiejętności. Z czasem możecie zapisać malca na właściwe zajęcia, w których już pod okiem profesjonalisty będzie rozwijać skrzydła.
Pamiętajcie, że rozwijanie talentu u dziecka nie może odbywać się pod przymusem bo wcześniej czy później maluch się zniechęci. Jeśli chcecie, aby efekty rozwijania skrzydeł były długotrwałe, zadbajcie, aby cały proces rozwoju przebiegał powoli, naturalnie, bez nacisku. Dziecko nie może odczuwać, że coś jest jego obowiązkiem. To, co będzie robić i w czym będzie się rozwijać ma być głównie przyjemnością i radością.
Faktycznie, dobrym rozwiązaniem jest obserwacja i próbowanie, z naciskiem na “obserwacja”. Na pewno nie można dziecka do niczego zmuszać, bo wtedy nic z tego nie będzie
Całkowicie się zgadzam z powyższym komentarzem. Obserwacja to podstawa to szybkiego odkrycia talentu malucha 🙂