Pierwszy dzień dziecka w szkole

Kończą się wakacje, które zawsze wydają się zbyt krótkie. Wielu uczniów wróci do szkoły z radością, inni ze strachem, ale największy stres czeka tych, którzy do szkoły idą po raz pierwszy. Jeśli dziecko nie chodziło wcześniej do przedszkola, pierwsze dni bez mamy, babci, taty czy innego opiekuna przy boku, mogą bardzo stresować.

Pierwszy dzień dziecka w szkole

Pewne siebie dziecko

Zakładam, że dziecko otrzymało już swój pierwszy tornister, że ma wyprawkę i worek na WF. Pozostaje więc przede wszystkim zadbanie o komfort psychiczny malucha. To ważne, by dziecko zaczęło szkołę z zaciekawieniem i przekonaniem, że to miejsce fajne, w którym co prawda trzeba podjąć się poważnych obowiązków, ale które służy zdobywaniu wiedzy. Nie wolno więc dziecka straszyć słowami “Jak pójdziesz do szkoły to… nie będziesz mógł tyle gadać, nie będziesz mieć wolnego czasu, nie będziesz już mógł się bawić” etc. To tylko potęguje lęk i sprawia, że maluch 1 września już jest do szkoły zrażony.

Ważne jest wzmocnienie w dziecku wiary w jego umiejętności. Wzdychanie ze słowami “nie wiem jak sobie poradzisz…” zdecydowanie nie pomaga. Warto podkreślić dziecięce zalety: że pięknie rysuje, mówi wierszyki, że potrafi zaopiekować się zwierzęciem albo potrafi już wiązać sznurowadła. A w szkole nauczy się jeszcze więcej i jeszcze lepiej będzie sobie radzić…

Spacer po nowej szkole

Dziecko musi także wiedzieć, czego się spodziewać. Warto przed apelem albo po zakończeniu spotkań z nauczycielem oprowadzić malucha po szkole. Opowiedzieć mu wcześniej co to jest klasa, jak wyglądają zajęcia gimnastyczne, gdzie jest szatnia, stołówka, czego nie wolno robić. Dla dziecka trudne jest nawet zwracanie się do nauczyciela, jeśli nie wie jakich słów użyć. Pierwszoklasista czy uczeń zerówki musi także szanować swoich kolegów, ale także dbać o codzienne przedmioty – tornister, kurtkę czy nawet kanapki. Trzeba się także upewnić czy potrafi się przedstawić, czy zna adres swojego zamieszkania oraz posiada oznaczony tornister, kurtkę, buty z numerem telefonu do mamy czy taty.

Zadbanie nie tylko o wyprawkę, ale też o komfort psychiczny dziecka, jest bardzo ważne i może przesądzić o podejściu ucznia do szkolnych obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *