Ciąża – dlaczego ważny jest dobry ginekolog

Test ciążowy w 99% trafnie wskaże czy jesteś w ciąży, czy nie. Jednak tylko ginekolog jest w stanie stwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, czy dziecku i mamie nic nie zagraża. Dlatego tak ważne są wizyty u ginekologa już od pierwszego trymestru ciąży.

ginekolog szczecin - przyszła mama w zaawansowanej ciąży uśmiecha się do misia w oczekiwaniu na dziecko

W ciąży niezbędna jest opieka zaufanego ginekologa

Kiedy pierwsza wizyta w ciąży?

Przyjęło się, że 6 tydzień ciąży to za wcześnie, by ginekolog mógł stwierdzić za pomocą USG, czy płód dobrze się rozwija, a do 10 tygodnia należy zgłosić się na badanie, żeby otrzymać dodatkowe wsparcie w postaci becikowego. Dlatego najlepiej pójść na badanie około 4 tygodnie od ostatniej miesiączki. Wtedy już nie tylko można będzie posłuchać bicia serca dziecka, ale także otrzymać kartę ciąży, zrobić badania krwi, moczu, czy zdecydować się w przypadku problemów ze zdrowiem albo pracy mogącej zagrozić ciąży na pójście na zwolnienie.

Jak wygląda pierwsza wizyta ciężarnej?

Do pierwszej wizyty w ciąży u ginekologa przygotować się trzeba tak samo, jak do każdej innej. Należy więc pamiętać, kiedy była ostatnia miesiączka, zadbać o higienę intymną, a także wygodne ubranie, na przykład dłuższą bluzeczkę, która osłoni pupę podczas przechodzenia zza parawanu na fotel i ciepłe skarpetki.

Pierwsza wizyta w gabinecie ginekologa w Szczecinie wygląda podobnie, jak w innych gabinetach. Zaczyna się od wywiadu położniczego dotyczącego liczby przebytych ciąż, poronień i porodów, od wywiadu ogólnego na temat operacji, chorób, zabiegów, leków przyjmowanych stale czy chorób w rodzinie. Lekarz albo pielęgniarka sprawdza także wzrost i masę ciała ciężarnej. Samo badanie ginekologiczne obejmuje ocenę stanu szyjki macicy, pochwy, sromu, przydatków, badanie piersi oraz badanie ultrasonograficzne, które w tak niskiej ciąży przeprowadzane jest dopochwowo. Jest szansa, że już podczas tego badania, przyszła mama usłyszy bicie serca swojego dziecka. Decydując się na wizycie u dobrego specjalisty ginekologa w Szczecinie (sprawdź), każda przyszła mama, niezależnie od tego, czy będzie rodziła pierwszy czy kolejny raz, może liczyć na intymną atmosferę oraz czas, który będzie wystarczający do zadania wielu nurtujących ją pytań.

W ciąży ważna jest nie tylko dobra opieka profesjonalisty, ale także spokój i zaufanie do lekarza. To on ma za zadanie zadbać o wszelkie aspekty zdrowia ciężarnej i dziecka, dlatego comiesięczne wizyty w gabinecie doświadczonego ginekologa są tak ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *