Ciąża tydzień po tygodniu

Młoda mama, która świadomie przeżywa ciążę, zainteresowana jest tym, jak jej przyszłe dziecko się rozwija, jak rośnie, kiedy może zacząć być wyczuwalne w brzuchu oraz kiedy nadchodzi ten czas, gdy maluch może zacząć mocniej kopać i dawać znać o sobie. Na pomoc ciekawskim mamom przychodzą kalendarze ciążowe.

kalendarz ciąży

Tydzień po tygodniu

Kalendarz ciąży to nic innego, jak cotygodniowa informacja szczegółowo opisująca rozwój dziecka i charakterystyczne dla danego okresu ciąży dolegliwości. Zaglądając do poradnika dotyczącego ciąży lub na strony internetowe poświęcone porodom i opiece nad niemowlakiem i znajdując odpowiedni tydzień ciąży, można dowiedzieć się, czy dziecku właśnie wykształcają się paluszki u rączek i nóżek, czy już nadszedł ten czas, kiedy maluch słyszy odgłosy z zewnątrz brzucha, kiedy ustąpią poranne mdłości, a zacząć może się zgaga lub okres wzmożonej aktywności fizycznej, lepszego samopoczucia i olbrzymiego zastrzyku energii. Polecam kalendarz ciąży Nivea – przesuwając kursor na osi czasu możesz  uzyskać informacje o konkretnym etapie rozwoju ciąży i dziecka.

Czytanie kalendarza ciąży pozwala zaspokoić ciekawość, ale także może być pierwszym sygnałem alarmującym, gdy coś z dzieckiem czy mamą dzieje się nie tak: gdy mama nie wyczuwa ruchów dziecka, mimo że według kalendarza od paru tygodni powinna albo gdy przybiera na wadze za szybko, wyraźnie źle się czuje, a inne mamy w jej stanie tryskają energią.

Lekarz jest najważniejszy

Oczywiście kalendarz ciąży nie powinien być traktowany jako wyrocznia. To lekarz prowadzi ciążę, ma obowiązek tłumaczyć ciężarnej jej przebieg, uczulać na pewne niepokojące objawy i być pierwszą osobą, do której przyszła mama może się zgłosić w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Kalendarz to ciekawy dodatek, który pozwala zrozumieć mamie, co się dzieje w jej brzuchu i przygotować ją na dotąd nieznane jej wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *