Ciąża. Jak o siebie dbać, by urodzić zdrowe dziecko?

Chociaż mówi się, że ciąża to nie choroba, to jednak jest to czas, kiedy organizm kobiety jest niezwykle obciążony. Krew pompowana jest do dwóch organizmów, narządy wewnętrzne są ściśnięte i przemieszczają się wraz z rozwojem dziecka i zwiększaniem macicy. Płuca pracują ciężej, pojawiają się różne dolegliwości: zaparcia, bóle kręgosłupa, uczucie ciągnięcia brzucha. Dlatego właśnie w ciąży warto skupić się na sobie, swoich potrzebach i ciele. Jak zadbać o siebie w ciąży? (kliknij)

Jak dbać o siebie w ciąży?

Jak dbać o siebie w ciąży?

Sen zamiast kawy

Odpoczynek to jeden ze sposobów dbania o siebie w ciąży. Zwłaszcza na początku, kiedy z powodu wzrostu poziomu prolaktyny ciężarna odczuwa ciągłe zmęczenie. Jedynym sposobem jest… położenie się spać. Nie warto sięgać po kawę, nie a też co brać się za sprzątanie – na to przyjdzie czas w drugim trymestrze, który jest najprzyjemniejszym okresem w ciąży.

Przeciw rozstępom

Ciąża to nie powód by przestać dbać o siebie i swoją skórę. Chociaż wiele ciężarnych boi się wpływu kosmetyków na dziecko, można bez obaw sięgać po kremy, oliwki i żele do pielęgnacji skóry. Zwłaszcza tej na biuście i brzuchu, czyli najbardziej narażonej na rozstępy. Aby po ciąży nie pozostały brzydkie, różowe i białe kreski, których usunąć się nie da, należy codziennie sięgać po kosmetyki silnie nawilżające.

Sport na zdrowie

Ruch to jeden z najlepszych sposobów, by zadbać o siebie w ciąży. Pozwala na poprawę samopoczucia psychicznego, ale także sprzyja utrzymaniu wagi i dobrej kondycji kręgosłupa. Oczywiście nie chodzi o jazdę na nartach, konno, czy boks, ale joga, bieganie, gimnastyka, rower, a przede wszystkim pływanie, są idealnymi sposobami utrzymanie zgrabnej sylwetki, ale także na przygotowanie ciała do wysiłku, jakim jest poród.

Wizyty u lekarza są obowiązkiem ciężarnej mamy. Odbywają się co miesiąc, a w jego zakres wchodzą badania ginekologiczne, USG, morfologia, badania moczu czy poziomu glukozy we krwi. Warto także zapisać się do szkoły rodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *