Cukrzyca, rzucawka, cholestaza – uważaj na te choroby!

Ciąża to niestety wiele różnych dolegliwości. Zaparcia, bóle w krzyżu czy mdłości, to te najłatwiejsze do zniesienia. Do nich mogą dojść jeszcze hemoroidy, bolesne i wymagające leczenia, jednak poważniejszymi są: cholestaza ciążowa, rzucawka czy cukrzyca w ciąży. Na czym polegają i czy wymagają hospitalizacji, oraz jak bardzo zagrażają życiu dziecka i mamy?

Cukrzyca w ciąży musi być kontrolowana przez lekarza

Cukrzyca w ciąży musi być kontrolowana przez lekarza

Groźna rzucawka

Rzucawka to stan niebezpieczny, zagrażający życiu kobiety i dziecka, przypomina atak padaczki. Dokładne przyczyny rzucawki nie są znane, lekarze jednak wskazują na problemy z naczyniami krwionośnymi, czynniki neurologiczne, podłoże genetyczne czy też dietę albo wiek kobiety. Pierwsze objawy rzucawki to przede wszystkim wysokie ciśnienie krwi, obecność białka w moczu oraz zatrzymywanie wody w organizmie widoczne w postaci wyraźnych obrzęków ciała. Brak reakcji na te objawy może skończyć się śpiączką lub śmiercią, dlatego wszelkie objawy należy szybko zgłosić lekarzowi. Stan przedrzucawkowy często wymaga hospitalizacji.

Swędzi całe ciało

Swędzenie ciała, zwłaszcza dłoni, stóp, rozszerzające się na tułów, a nawet na całe ciało to objaw cholestazy ciążowej. To choroba, która dotyka tylko ciężarne, najczęściej po 30 tygodniu ciąży i jest zaburzeniem funkcjonowania wątroby. Poprzez zastój żółci w wątrobie we krwi jest podwyższone stężenie kwasów żółciowych, które z kolei powodują swędzenie. Dla kobiety choroba groźna nie jest, ale dziecko może urodzić się za szybko, może być małe, a nawet może dojść do obumarcia płodu. Gdy więc mocno swędzi Cię skóra, należy zgłosić się do lekarza. I to pilnie! Być może ciążę będzie trzeba przerwać…

Za dużo słodyczy

Jedna na sto ciężarnych kobiet zapada na cukrzycę w ciąży (sprawdź). To nietolerancja glukozy, która pojawia się w okresach, kiedy organizm jest niezwykle obciążony, między innymi właśnie w ciąży. To po to, by ją wykryć dwa razy w czasie trwania ciąży trzeba zrobić test obciążenia glukozą oraz co miesiąc bada mocz. Chociaż cukrzyca ciążowa zwykle ustępuje sama po porodzie, to do tego czasu przyszła mama musi często badać poziom glukozy we krwi oraz stosować dietę skonsultowaną z diabetologiem. Zwykle cukrzyca nie odbija się źle na dziecku, poza tym, że maluch może urodzić się większy, niż inne dzieci, co może z kolei spowodować, że poród naturalny zostanie zastąpiony cesarskim cięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *