Karmienie piersią a antykoncepcja

Antykoncepcja w wielu środowiskach wzbudza różne emocje. Niektórzy są skrajnymi przeciwnikami, inni namawiają do stosowania środków takich jak prezerwatywy, by uchronić się także przed chorobami, czy pigułek albo wkładek domacicznych, by mieć większą swobodę i większą pewność, że nie zajdziemy w kolejną ciążę. Wiele mitów narosło wokół antykoncepcji, ich skuteczności i wpływu na zdrowie, jeszcze więcej jest, gdy zaczniemy dopytywać o antykoncepcję kobiety karmiącej piersią.

Karmienie piersią nie chroni przed zajściem w kolejną ciążę

Karmienie piersią nie chroni przed zajściem w kolejną ciążę

Ciąża w okresie karmienia –  to się zdarza!

Najbardziej znanym mitem, jest ten mówiący, że najlepsza antykoncepcja to karmienie piersią dziecka (sprawdź). Karmienie podnosi poziom prolaktyny, a ta naturalnie hamuje proces jajeczkowania. Jednak jest to metoda zawodna, zwłaszcza gdy dziecko otrzymuje smoczek czy bywa karmione też butelką, bo to zmniejsza ilość karmień. Wiele karmiących mam uważa, że do pierwszej miesiączki po porodzie bezpiecznie może uprawiać seks bez dodatkowego zabezpieczenia. To złudne, bo przecież aby pojawiła się miesiączka , musiała być owulacja. A kiedy ta pierwszy raz po porodzie i połogu się pojawi? Tego niestety nie wiemy. Według WHO bezpieczne są tylko pierwsze 3 tygodnie po porodzie. Dlatego nawet mama, która karmi dziecko może bardzo szybko zajść w ciążę. Szybka ciąża oczywiście może cieszyć, ale jest też trudna dla zmęczonej mamy i jej organizmu.

Różne sposoby zapobiegania ciąży

Najlepsza antykoncepcja dla młodej mamy to ta dobrana razem z lekarzem, według potrzeb kobiety. Oprócz prezerwatywy istnieją mniej zawodne, wygodniejsze a nawet działające długofalowo, przez wiele lat bez potrzeby pamiętania o niej. Popularnym sposobem zapobiegania ciąży są jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne, które nie zawierają hamującego laktację i przenikającego do mleka estrogenu. Wymagają one stosowania codziennie i są dobrym rozwiązaniem dla kobiet zdyscyplinowanych. Lekarz może także zaproponować wkładkę domaciczną, która działa nawet przez kilka lat, dając poczucie dużej pewności i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *