Leczenie zębów w czasie ciąży. Tak czy nie?

Wiele ciężarnych zastanawia się, czy może skorzystać z pomocy dentysty. Stomatolog może bowiem zlecić prześwietlenie zęba, stosuje znieczulenie i leki. Jednak brak należytej opieki dentystycznej może być przyczyną komplikacji ciąży, a nieleczone ubytki mogą wywołać zakażenia wewnątrzmaciczne czy przedwczesny poród.

Zabiegi zakazane i dozwolone

Zdjęcia RTG – jest niewskazane w ciąży, zwłaszcza na samym jej początku, gdy kształtuje się zarodek. Jednak niewielkie dawki promieniowanie nie powinny mieć wpływu na płód. Lepiej jedna ich unikać. Jeśli jest niezbędne, technik RTG osłoni brzuch i miednicę fartuchem.

Znieczulenie nie jest zalecane w pierwszym trymestrze ciąży z podobnych powodów jak RTG. Należy więc uprzedzić stomatologa o ciąży, aby nie podał środka zawierającego adrenalinę lub noradrenalinę.

Zabiegi protetyczne lepiej odłożyć w czasie do okresu po porodzie. Zmiany hormonalne zmieniają pH śliny i mogą przyczynić się do stanów zapalnych jamy ustnej i dziąseł. Ponadto dziąsła są bardziej narażone na krwawienie.

Zabiegi kosmetyczne zębów także lepiej odłożyć w czasie aż do zakończenia etapu karmienia piersią. Nie powinno się robić zabiegów wybielania, fluoryzacji czy leczenia zębów przy użyciu ozonu, który może mieć działanie toksyczne. Stomatolog może jednak usuwać kamień, chociaż i ten zabieg lepiej odłożyć do 2 czy 3 trymestru ciąży. Niewskazany jest scaling ultradźwiękowy przez całą ciążę.

Usuwanie zęba jest wręcz zalecane po pierwszym trymestrze, jeśli ząb boli i powoduje stany zapalne. Wszelkie infekcje bardzo osłabiają organizm kobiety i stwarzają olbrzymie ryzyko dla dziecka. Należy także przyjmować antybiotyki, jeśli stomatolog je zaleci, zwykle są to leki z grupy penicylin, więc bezpieczne dla ciężarnych.

Leczenie endodontyczne w ciąży także nie jest wskazane na początku jej trwania. Leczenie kanałowe powiązane jest bowiem z koniecznością wykonania RTG i z podaniem znieczulenia. Jeśli jednak infekcja jest poważna, to lekarz podejmie decyzję, czy więcej szkody może poczynić leczenie, czy jednak zwlekanie z nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *