Cukrzyca w ciąży – dlaczego trzeba ją leczyć?

Cukrzyca ciążowa to nie jest powszechne schorzenie kobiet w ciąży, a jednak wiele o nim słyszymy. Na sto kobiet ciężarnych dotyka 2-4 przyszłe mamy, ale gdy już zostanie wykryta, wymaga poważnego podejścia do leczenia i zmian w diecie. Cukrzyca w ciąży (sprawdź) może bowiem być przyczyną przedwczesnego porodu oraz makrosomii u dziecka (maluch rodzi się ciężki, z nieproporcjonalnie dużym brzuszkiem).

Cukrzyca w ciąży mija wraz z dniem porodu, jednak wymaga leczenia ze względu na zdrowie dziecka

Cukrzyca w ciąży mija wraz z dniem porodu, jednak wymaga leczenia ze względu na zdrowie dziecka

Objawy cukrzycy 

O cukrzycy w ciąży może świadczyć samo samopoczucie przyszłej mamy. Jeśli cierpi ona z powodu zawrotów głowy, mdleje, wypija dużo wody, często chodzi do toalety, ma częste infekcje pochwy i ciągle jest głodna to pierwszy znak, że ma nadmiar cukru we krwi. Aby mieć jednak pewność, w ciągu całej ciąży wykonuje się dwa badania: pierwsze polega na pobraniu krwi między 5 a 8 tygodniem ciąży. Drugie wymaga już dwukrotnego badania. To drugie przeprowadzone zostaje po wypiciu glukozy. Słodki napój pozwala lekarzom na stwierdzenie, jak organizm reaguje po podaniu mu dużej ilości cukru. Prawidłowy nie wymaga podejmowania żadnych kroków, wysoki zmusza do zmiany diety i dokładnego zapisywania wszystkiego co się zjadło oraz częstego badania glukometrem.

Zmiana sposobu życia

Cukrzyca w ciąży wymaga konsultacji u diabetologa. Chora musi ograniczyć spożywanie słodyczy, owocowych soków oraz tłuszczów, otrzymuje także indywidualne zalecenia uwzględniające masę ciała ciężarnej, jej sposób życia, jak i tydzień ciąży. Trzeba także zaopatrzyć się w glukometr i codziennie, nawet czterokrotnie sprawdzać poziom cukru we krwi. W skrajnych przypadkach, kiedy dieta nie przynosi rezultatów konieczne może okazać się leczenie zastrzykami z insuliny. Pocieszające jest jednak to, że cukrzyca po ciąży mija i mama nie musi nadal stosować diety ani leczyć się z jej powodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *