Ciąża to bardzo burzliwy okres w życiu kobiety. Pełen szczęśliwego oczekiwania, ale także lęku o przyszłość i stan zdrowia dziecka. To także czas, w którym organizm jest bardzo obciążony i pojawiają się dolegliwości, z którymi trudno sobie poradzić, zwłaszcza, że kobieta ciężarna nie może przyjmować wielu leków.
Początki ciąży to najczęściej senność, mdłości i wzmożone wydalanie moczu. Dzieje się tak z powodu silnie działających hormonów. Dopiero w drugim trymestrze następuje przypływ energii. Brzuch jeszcze nie jest bardzo widoczny, nie przeszkadza w codziennym życiu, libido u wielu przyszłych mam bardzo wzrasta, senność i mdłości mijają. Niestety, ten okres ciąży trwa krótko i tak naprawdę najtrudniejszy jest trzeci trymestr, kończący się porodem.
Najtrudniejsza końcówka ciąży
Gdy brzuch staje się duży, ciało ciężarnej zmienia się. Kręgosłup wykrzywia, przez co przyszła mama inaczej się porusza, a nogi czują ciężar ciała i brzuszka. Macica z dzieckiem zajmuje coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, przez co w żołądku mieści się mniej jedzenia i mama je częściej a w mniejszych porcjach, pęcherz jest uciskany, przez co wizyty w toalecie są częstsze, a płuca stają się mniej wydolne. Problemem ogromnym są też zaparcia w ciąży. Spowodowane zmniejszoną ilością ruchu, uciskiem na jelita, wolniejszą przemianą materii i innym niż przed ciążą poziomem hormonów. Zaparcia w ciąży mogą doprowadzić nawet do bolesnych i trudnych w leczeniu hemoroidów. Aby im zapobiegać ciężarna powinna do końca ciąży żyć aktywnie – chodzić na spacery czy gimnastykę dla ciężarnych, pić dużą ilość wody i wprowadzić do diety dużo owoców – jabłek, śliwek oraz kiwi.
Więcej informacji jak przeciwdziałać zaparciom znajdziesz poniżej:
http://www.stopzaparciom.pl/Zaparcia-w-czasie-ciazy.