Dieta mamy karmiącej piersią

Karmiąca mama, chociaż jest zaspana i zapracowana, musi pamiętać o właściwym i regularnym spożywaniu posiłków. Nie dość, że podczas karmienia maluszka spala się około 500 kcal dziennie więcej niż zazwyczaj, to jeszcze organizm produkując mleko korzysta z zapasów zmagazynowanych w jej organizmie, co może wpływać na jej zdrowie.

Mama karmiąca potrzebuje pełnowartościowych posiłków

Mama karmiąca potrzebuje pełnowartościowych posiłków

Zbilansowane posiłki wpływają na zdrowie mamy i dziecka

Wiele mam tuż po narodzinach dziecka chce szybko zrzucić nadmiar kilogramów, o który łatwo podczas 9 miesięcy ciąży. Gdy jedzą z umiarem, zapewniając sobie właściwy poziom kalorii mogą schudnąć bez wyrzeczeń i bez męczenia się dietami. Jednak jeśli w menu mamy karmiącej zabraknie posiłków bogatych w wapń, organizm będzie wykorzystywał zapasy zgromadzone w kościach, co może sprzyjać ich osłabieniu oraz problemom z zębami. Racjonalna dieta powinna także zawierać jod oraz witaminę C, której z kolei organizm nie magazynuje, a brak tych składników będzie szkodliwy dla mamy i karmionego dziecka. Podobnie jest z kwasami tłuszczowymi omega-3. Przygotowując posiłki należy więc skupić się na ich składnikach odżywczych, starać się wybierać warzywa, owoce, ryby i chude mięso oraz, jeśli maluch nie jest uczulony na białko mleka krowiego, jogurty, twarożki i inne produkty mleczne.

Pij wodę, utrzymaj laktację

Bardzo ważna w diecie mamy karmiącej jest woda. Pragnienie w czasie karmienia piersią znacznie się zwiększa i należy na bieżąco popijać wodę, soki czy herbatki dla karmiących. Brak dostatecznej ilości płynów może nawet negatywnie odbić się na laktacji. Dodatkowo, aby by pewnym, że niczego w diecie nie brakuje, warto codziennie łykać suplementy diety dla kobiet karmiących. Więcej informacji na temat zasad żywienia podczas karmienia piersią znajdziecie na stronie mlekomamyrzadzi.pl – menu matki karmiącej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *