Dylematy przyszłej mamy, czyli co pić w ciąży

co pić w czasie ciąży (źródło: pinterest)

co pić w czasie ciąży (źródło: pinterest)

Odżywienia w czasie ciąży jest kwestią niezwykle ważną i ma istotny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Nie jest tajemnicą, że to jak odżywia się przyszła mama, przekłada się później na zdrowie maleństwa…

Większość ulubionych dań przyszłych mam musi zostać zamieniona na bardziej zdrowsze, pożywne, lekkostrawne. I tak np. jasne pieczywo powinno być zastąpione ciemnym, słodkie przekąski w postaci batonów – zdrowymi warzywami i owocami, sól – ziołami. A co z płynami? Co pić w czasie ciąży? Zanim powiemy, co pić, zacznijmy od tego, czego pić absolutnie nie wolno. Na zakazanej

(tzw. czarnej liście) znajdują się: kawa, sztucznie dosładzane soki, napoje i nektary, niektóre herbatki ziołowe, napoje energetyzujące i gazowane.

Po pierwsze woda…

Idealnym rozwiązaniem na ugaszenie pragnienia w czasie ciąży jest woda. Oczywiście nie może to być pierwsza lepsza woda. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna o niskim stopniu mineralizacji i obniżonej zawartości sodu, a także woda źródlana taka jak np. Żywiec Zdrój, która

polecana jest przez Instytut Matki i Dziecka. Wody te można w zasadzie pić bez ograniczeń, gdyż są one w pełni bezpieczne nie tylko dla mamy, ale i jej dziecka. Jeśli chodzi o wodę gazowaną, to lepiej jej

unikać, gdyż może ona wywołać nieprzyjemne dolegliwości (np. wzdęcia). Unikać należy także wody

z kranu, gdyż rzadko kiedy nadaje się ona do picia.

Po drugie… świeże soki

Poza niegazowaną wodą mineralną i wodą źródlaną, w czasie ciąży warto pić również świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne, które są doskonałym źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Najzdrowsze z soków są: pomarańczowy, pomidorowy i grejpfrutowy.

Po trzecie mleko…

W czasie ciąży można także pić mleko, które jest bogatym

źródłem wapnia niezbędnego do budowy kości i zębów oraz prawidłowej pracy układu nerwowego. Trzeba jednak podkreślić, że mleko pić można, aczkolwiek nie trzeba tego robić. Śmiało można je zastąpić innymi produktami bogatymi w wapń, jak jogurty czy kefiry.

Po czwarte herbaty ziołowe…

A co z ziołowymi herbatkami? Prawda jest taka, że ich picie nie zawsze jest bezpieczne. Z daleka należy trzymać się od herbatek z dodatkiem jemioły, mięty polnej, rozmarynu, liści malin i hibiskusa. Ich działanie może spowodować przedwczesny poród lub poronienie. Bez obaw o zdrowie własne i dziecka można pić napary z mięty, lipy, imbiru i pokrzywy. Bezpieczne są również herbatki z rumianku i melisy.

Co pić w czasie ciąży – podsumowanie:

– 8 szklanek wody dziennie (polecam źródlaną wodę Żywiec Zdrój)

– ok. 2 szklanek soków owocowo-warzywnych

– ok. 2 szklanek mleka i

napojów mlecznych

Na koniec warto dodać, że regularne picie wody w czasie ciąży nie tylko zapewni optymalne nawodnienie organizmu, ale także złagodzi objawy dolegliwości ciążowych, takich jak obrzęki, mdłości, czy zaparcia.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *