Elevit – witaminy i minerały dla kobiet w ciąży

Dziecko, które przez 9 miesięcy rozwija się w łonie matki, czerpie niezbędne do rozwoju składniki mineralne i witaminy z jej organizmu. Prawidłowa dieta i suplementy są więc niezbędne do tego, by maluch rósł prawidłowo i by wszystkie jego narządy były sprawne w dniu narodzin, ale także by mama czuła się dobrze, pełna sił i energii do opieki nad noworodkiem i jego karmienia.

deska z namalowanym sercem a w środku napis mama i narysowane niemowlę - elevit w ciąży

Najważniejsze składniki diety

Zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin i minerałów jest groźny. Dlatego dieta ciężarnej musi być zbilansowana i uzupełniana o witaminy i minerały w postaci suplementów. Do najważniejszych składników diety należą:

  • kwas foliowy, czyli najważniejszy składnik pożywienia w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Kwas foliowy znajduje się w warzywach liściastych, strączkowych, w pomarańczach, jednak sama dieta nie pokrywa jego zapotrzebowania. Trzeba go uzupełniać przyjmując na przykład Elevit (więcej informacji tu: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/suplementacja/elevit-pronatal/) – zawierający witaminy, związki mineralne i mikroelementy zbilansowane odpowiednio dla kobiet w ciąży. Jego brak może doprowadzić do nieodwracalnych wad wrodzonych u dziecka.
  • kwas DHA, który występuje w tłuszczu ryb morskich i owoców morza. Dobrze jest go uzupełniać przez cały okres ciąży, bo między innymi wpływa na rozwój układu nerwowego dziecka, zmniejsza ryzyko wcześniejszego porodu, a także zmniejsza ryzyko depresji poporodowej u mamy.
  • jod, który także znajduje się w rybach i owocach morza, w wodzie mineralnej i soli jodowanej. Jednak w polskiej diecie trudno go uzupełnić w takiej ilości, jaka niezbędna jest ciężarnej. Na szczęście Elevit także go dostarcza. Jod zmniejsza ryzyko poronienia i wpływa na rozwój mózgu dziecka.
  • wapń niezbędny do budowy kości i zębów, dobrze wchłania się do organizmu w towarzystwie witaminy D3. Jego właściwości są ogólnie znane, więc to oczywiste, że nie może go zabraknąć w diecie.
  • żelazo – jego suplementacja często jest niezbędna, bo zapotrzebowanie wzrasta z 18 do 27 mg dziennie, a do tego wchłanianie żelaza hamuje między innymi kawa i herbata. Żelazo zapobiega anemii, a duże jego niedobory mogą spowolnić rozwój umysłowy dziecka.

Witaminy i minerały w postaci suplementu Elevit powinno się przyjmować w dawce określonej w ulotce od początku do końca ciąży, a także po porodzie, dopóki mama karmi dziecko piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *