Najważniejszy dzień w życiu mamy

Każda przyszła mama z niecierpliwością oczekuje swojego dziecka i na jego przyjście na świat chce być przygotowana w każdym detalu. Poznanie terminu porodu ma znaczenie praktyczne, bo rodzice wiedzą, czy dziecko przyjdzie na świat wiosną, latem, jesienią, a może zimą, ale także jest ważne ze względów medycznych – dziecko, które rodzi się za szybko potrzebuje wyjątkowej opieki w szpitalu, a to, które mimo osiągnięcia odpowiedniego wieku nie przychodzi na świat, wymaga pomocy polegającej na przyspieszeniu porodu.

data porodu

Każda mama chciałaby znać dokładną datę porodu

To tylko data umowna

Oznaczenie terminu porodu nie należy jednak do zadań łatwych, ponieważ kobiety mają cykle menstruacyjne różnej długości i nieregularne owulacje, dzieci dojrzewają w różnym tempie i różne czynniki wpływają na to, kiedy zaczyna się poród, ale również miesiące kalendarzowe mają różną długość. Dlatego właśnie zaledwie 4-5% dzieci rodzi się dokładnie w dzień wyznaczony przez lekarza, a w środowisku medycznym przyjęło się, że poród może nastąpić na około 10 dni przed wyznaczonym terminem lub na około 10 dni po tym terminie.

Wzór na oszacowanie terminu porodu

Oszacować datę, na którą przypadną narodziny dziecka może samodzielnie każda mama posługując się kalkulatorami dostępnymi w Internecie lub licząc według wzoru: pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok. Jednak najdokładniej zrobi to lekarz podczas pierwszego lub drugiego badania ultrasonograficznego. Sprzęt medyczny wyposażony w komputer poddaje analizie długość rąk i nóg malucha, obwód głowy oraz brzucha i na podstawie danych dodanych przez lekarza, takich jak długość cyklu pacjentki oraz ostatni dzień miesiączki, wyznacza datę narodzin. Takie badanie najlepiej przeprowadzić w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy to przyjmuje się margines błędu +/- 7 dni. Badania w późniejszym terminie mają już bardzo wysoki margines błędu dochodzący do miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *