Pierwsza wizyta u ginekologa

Wiele mam nastolatek zadaje sobie pytanie, kiedy córka powinna odwiedzić pierwszy raz lekarza ginekologa. Wiele z dziewcząt trafia do lekarza bardzo późno – po 20 roku życia, tymczasem powinny znaleźć dobrego lekarza po pierwszej miesiączce, ale przed rozpoczęciem współżycia i odwiedzać go nie tylko wtedy, kiedy pojawiają się problemy zdrowotne, ale regularnie, przynajmniej raz na dwa lata.

dwie młode dziewczyny ba tle mola i morza

W jakim wieku można iść do ginekologa?

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa nigdy nie jest łatwa i przyjemna. Wiele dziewczynek czuje wstyd, ale też olbrzymi lęk, nie wie też czy może iść do lekarza samodzielnie, czy musi to zrobić z rodzicem. Jeśli jesteś mamą nastolatki do 16 roku życia, a dziecko musi bądź chce iść do ginekologa, trzeba jej towarzyszyć. Jeśli lekarz ma do czynienia z nastolatką w wieku od 16 do 18 lat wymaga pisemnej zgody rodzica na wizytę, mało który przyjmie dziewczynkę tylko po przyjęciu jej słownego oświadczenia, że rodzice zgadzają się badanie. Najważniejsze jest jednak to nie ile lat ma dziewczyna, ale to ile wie na temat wizyty u ginekologa, czy rodzice rozmawiają z nią o dojrzewaniu, a także współżyciu i antykoncepcji. Ponieważ statystyki pokazują, że dziewczynki rozpoczynają współżycie nawet już około 15-16 roku życia, ważne jest to, by były świadome konsekwencji, jakie mogą ponieść w przypadku niewłaściwego zabezpieczania się przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową, a niestety wiedza nastolatek jest nikła.

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Ważny jest też wybór dobrego ginekologa, który potraktuje tak młodą osobę z szacunkiem i godnością, taki, który budzi zaufanie, ma dużą wiedzę, zachowuje się empatycznie i z wyczuciem jest w stanie dotrzeć do młodej osoby i sprawić że wizyty u lekarza nie staną się traumą, że młoda kobieta nie będzie ich unikać, a w przypadku kłopotów ze zdrowiem będzie stosować się do zaleceń. Mieszkankom Małopolski mogę polecić doświadczonego lekarza ginekologa w Krakowie – Marka Kmiecia (sprawdź).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *