Przyczyny zaparć w ciąży

 

Zaparcia w ciąży to uciążliwy problem wielu przyszłych mam. Dolegliwości odczuwa ponad połowa kobiet spodziewająca się dziecka. Potrafią skutecznie utrudnić życie – spędzają sen z powiek i obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Na pewno nie można ich lekceważyć. Aby złagodzić objawy, warto poznać przyczyny zaparć.

źródło: shutterstock.com

źródło: shutterstock.com

Wysoki poziom hormonu

Główną przyczyną zaparć jest wysoki poziom progesteronu, który spowalnia trawienie. Mięśnie jelit są mniej efektywne i bardziej rozluźnione. Przez to niestrawione resztki  pokarmów znacznie wolniej przesuwają się w stronę odbytnicy. Spowolnieniu ulega także przemiana materii, nierzadko uwarunkowana nieprawidłową dietą.

Niezdrowe zachcianki

Wiele pań w ciąży ulega silnym zachciankom, niekiedy zapominając o zasadach zdrowego żywienia. Nadmierne spożywanie słodyczy może być przyczyną zaparć. Jeżeli już mamy ochotę na słodkie co nieco, warto przygotować domowe przysmaki, np. z otrąb, suszonych owoców i miodu. Jedzenie batonów, ciastek i innych przetworzonych produktów spożywczych nie tylko źle wpływa na przemianę materii przyszłej mamy, ale może być niebezpieczne dla zdrowia dziecka.

Nieodpowiednia dieta

Najczęściej źródłem zaparć (kliknij) u kobiet spodziewających się dziecka jest niezdrowa dieta. W codziennym menu zbyt dużo produktów zawierających węglowodany proste oraz tłuszcze może być przyczyną przewlekłych zaparć w ciąży. Należy zatem zminimalizować ciężkostrawne, tłuste i smażone dania oraz wybierać te produkty, które zawierają błonnik pokarmowy, tj. owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo i makarony, kasze i owsianki.

Zbyt mała ilość płynów

Kobiety w ciąży powinny pamiętać o tym, aby pić za dwoje. Warto zrezygnować z herbaty i słodkich napojów, zwłaszcza tych gazowanych. Najlepszym płynem dla przyszłej mamy jest oczywiście niegazowana woda średniozmineralizowana. Zdrowo  jest wypijać około 2 litrów dziennie. Warto także uzupełniać płyny, przyjmując do organizmu soki warzywne i owocowe.

Brak aktywności fizycznej

Niekiedy ciężarne, które postanowiły czas oczekiwania na dziecko spędzić w domu, zapominają o tym, jak ważny jest ruch. Tymczasem brak jakiejkolwiek aktywności znacznie spowalnia pracę jelit; pojawiają się zaparcia, które mogą stać się przyczyną hemoroidów w ciąży. Dla pań spodziewających się dziecka zalecane są niektóre ćwiczenia. Warto jednak skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, zanim rozpocznie się regularne treningi. O wiele bezpieczniejsze dla przyszłych mam są codzienne spacery po świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *