Bezpieczny, wiosenny spacer

Wiosna i lato to czas, kiedy spędzamy popołudnia i weekendy na świeżym powietrzu. Przynajmniej tak być powinno, bo spacery wzmacniają organizm – jego odporność na choroby, poprawiają wydolność płuc, kondycję całego organizmu, ale też poprawiają nastrój. Żeby jednak nie kończyły się przykrymi konsekwencjami należy zabezpieczyć dziecko przed poparzeniami i udarami, ugryzieniami komarów, odwodnieniem czy atakiem alergii albo astmy.

Dziecko na spacerze narażone jest na działanie słońca, ale też owadów

Dziecko na spacerze narażone jest na działanie słońca, ale też owadów

Coś na kleszcze, komary i słońce

Jeśli spacer ma się odbyć na wsi, w parku, w lesie, należy zaopatrzyć się w środki odstraszające owady. Nie tylko komary, ale także niezwykle groźne kleszcze czy osy. Dla dzieci, jak i dla dorosłych znaleźć można bransoletki, naklejki na ubrania, spray’e i mleczka. Do lasu warto też zakładać długie spodnie, koszulki z rękawem i kapelusze z dużym rondem, by jeszcze dodatkowo chronić się przed kleszczami. Słodkie napoje najlepiej podawać dziecku z bidonu oraz obserwować malucha, gdy je lody (może na nich usiąść osa lub pszczoła).

Czapka z daszkiem, okulary i krem na słońce to obowiązkowe wyposażenie malucha. Ciało dziecka – całe, nie tylko buzia i rączki, musi być posmarowane kremem z wysokim filtrem na około kwadrans przed ekspozycją na słońce. Czapka z daszkiem zapobiega udarom słonecznym, bo chroni głowę przed bezpośrednim działaniem słońca. Okulary muszą posiadać filtr co najmniej 400. Zwykłe, kupione w markecie nie chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych a nawet szkodzą oczom, wpuszczając więcej światła do źrenicy oka.

Woda na pragnienie i na pyłki

W upale nie można ruszać się z domu bez wody. Najlepsza dla maluchów jest woda źródlana, ale dla starszych dzieci i dla nas – dorosłych mineralna, bo dostarcza składników, które usuwane są z naszego organizmu wraz z potem. Unikajmy słodkich soczków, coli, oranżady, bo tylko pozornie łagodzą pragnienie.

Jeśli wychodzimy na spacer za miasto z małym alergikiem, sprawdzajmy kalendarz pylenia (kliknij). Gdy dziecko jest uczulone na pyłki konkretnego drzewa unikajmy miejsc, w których właśnie te rosną. Dodatkowo po spacerze należy dziecko wykąpać oraz wyprać jego ubrania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *