Biegunka i wymioty – dostarcz dziecku elektrolity

Choroby wirusowe, które powodują u dzieci biegunki i wymioty, to jedne z najczęściej pojawiających się u przedszkolaków, dzieci szkolnych, czy tych, które zaczęły chodzić do żłobka. Są one oczywiście bardzo uciążliwe, wiążą się z dużym stresem i wyczerpaniem organizmu. Często nie wymagają podejmowania żadnego leczenia pod warunkiem, że opiekun zadba o właściwe nawodnienie dziecka.

Elektrolity mogą mieć smaczny, cytrynowy smak

Elektrolity mogą mieć smaczny, owocowy smak

Groźne odwodnienie

Wszelkie nieżyty układu pokarmowego, które trwają dłużej niż kilka godzin sprawiają, że maluch może się odwodnić. Ponieważ wymiotuje, ma biegunkę, nie je i nie pije organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości wartości odżywczych oraz nie jest nawodniony. To z kolei prowadzi do osłabienia. Odwodnienie u dziecka rozpoznać można po stanie skóry – dziecko, u którego doszło do odwodnienia jest blade, ma zapadnięte oczy. Jeśli uszczypniemy je w skórę na brzuszku, to pozostanie na niej ślad. Maluch płacze bez łez, nie przełyka śliny, ma wyraźnie suche usta. Pozostawienie dziecka w takim stanie może doprowadzić do śpiączki, zaburzenia pracy organów wewnętrznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jak więc postępować w takich przypadkach?

Dieta + elektrolity

Oczywiście maluch musi być na restrykcyjnej, lekko strawnej diecie. Najlepiej podawać biszkopty, można też ugotować zupę marchewkową z ryżem (nie trzeba jej doprawiać – marchewka jest słodka). Należy też od pierwszej chwili podawać elektrolity. Bardzo dobre opinie ma Stoperan, czyli środek w formie proszku. Elektrolity Stoperan (sprawdź) mają owocowy smak, dlatego są chętniej wypijane od innych środków, które zazwyczaj są niezwykle słone i trudne do przełknięcia dla małego dziecka. Proszek należy rozpuścić w wodzie i podawać dziecku. Dzięki jego składnikom maluch otrzyma porcję minerałów oraz glukozy, poczuje się lepiej i wolniej będzie się odwadniał. To też z kolei przyspieszy walkę organizmu z wirusem i zmniejszy zniszczenia, jakie wirus poczynił w jelitach.

box kadr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *