Wśród wielu bolączek rodziców małych dzieci pojawiają się między innymi kłopoty z niejadkami oraz problemy z usypianiem dziecka oraz jego snem. To jak dziecko śpi nie wpływa tylko na jego samopoczucie, ale na całą rodzinę. Maluch, który wieczorem długo dokazuje, w nocy przebudza się, płacze, chce pić albo przenosi się ze swojego łóżka do łóżka rodziców, rozbudza też rodzeństwo, zakłóca sen mamy i taty. Co więc robić, by zmniejszyć problem niespokojnego snu u dziecka?
Naturalne wyciszanie dziecka
Bardzo często nawet dorośli zauważają, że po ciężkim dniu, kiedy są skrajnie zmęczeni bardzo trudno jest im zasnąć. Układają się z boku na bok, a sen nie przychodzi. Podobnie dzieje się z dziećmi, które przecież w ciągu dnia chodzą do przedszkola, intensywnie bawią i uczą się, a wieczorem jeszcze dodatkowo idą z rodzicami na zakupy, czy spędzają czas przed telewizorem, wlepiając już i tak zmęczone oczy w kolorowe obrazy. Dlatego już od godzin popołudniowych warto zadbać o wyciszenie dziecka, o to, by raczej układało puzzle i rysowało niż skakało po łóżku. Lepiej także ograniczyć czas spędzony w centrum handlowym czy przed telewizorem, a skupić się na grach planszowych, wydłużyć nieco kąpiel, do której warto wlać parę kropli aromatycznego olejku, na przykład z lawendy.
Przed ułożeniem dziecka do snu trzeba też wywietrzyć pokój i zadbać o to, by temperatura w pomieszczeniu, w którym maluch śpi oscylowała w granicach 18-19 stopni.
Syrop na głębszy sen
W zasypianiu pomoże także syrop Tulleo (kliknij). Podaje się go na godzinę przed położeniem dziecka do spania. Tulleo działa, dzięki wyciągom z naturalnych składników, takich jak melisa, rumianek czy lipa, które wyciszają oraz z róży stulistnej, która wspiera proces zasypiania.
Pamiętając o zasadach postępowania z dzieckiem, dla którego ważna jest codzienna rutyna i wieczorny spokój, przyćmione światło, kołysanki czy czytanie bajek zwiększymy szanse na dobry sen całej rodzinie.