Jak nauczyć malucha jazdy na rowerze?

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? To pytanie zadaje sobie sporo rodziców. Jazda rowerem to zajęcie przyjemne, ale także bardzo rozwojowe. Dziecko ćwiczy koordynację ruchową, kondycję, ma sporo frajdy i może swobodnie uczestniczyć w wycieczkach z rodzicami. Jednak zanim samodzielnie wsiądzie na rower, może minąć sporo czasu.

jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze

Pierwszy rower bez pedałów

Każde dziecko jest inne, dlatego nie ma jednego uniwersalnego sposobu na naukę jazdy na dwóch kółkach. Zdarza się bowiem, że 3-latem wsiądzie sam na rower i ruszy przed siebie, a obok 6-latek będzie się bał i ciągle upadał. Dobrym pomysłem może być jednak podarowanie już 2-latkowi rowerka bez pedałów. Taki rower porusza się, bo dziecko odpycha się nóżkami. Jest bezpieczny, bo nogi są cały czas blisko podłoża, a zadaniem malucha jest jedynie skręcanie kierownicą i utrzymanie równowagi. Dzieci bardzo szybko uczą się w ten sposób jeżdżenia na dwóch kółkach i mają ułatwiony start przy próbach na rowerze z pedałami.

Bez bocznych kółek

Specjaliści ortopedzi nie polecają jednak rowerów z bocznymi kółkami. A to dlatego, że jedno z kółek zawsze jest wyżej, niż drugie i dziecko nie balansuje rowerem, ale przechyla się w jedną stronę. Jeśli taki trening trwa dwa-trzy dni to oczywiście nic się nie stanie, ale gdy dziecko jeździ tak 2 sezon, to później ciężko będzie mu utrzymać równowagę i trzymać się na rowerze prosto. Lepszy więc będzie tradycyjny kij… Obecnie wcale nie musi to być kij od miotły, jakich używali nasi dziadkowie. Drążek do nauki jazdy montowany pod siodełkiem kupimy w sklepie sportowym za kilkadziesiąt złotych.

Ochraniacze

To, o czym trzeba szczególnie pamiętać, to bezpieczeństwo. Zanim maluch nauczy się dobrze jeździć, upadnie wielokrotnie, dlatego musi mieć na głowie kask, a na nogach i łokciach można zamontować ochraniacze. Przy okazji nauki jazdy, warto też wpajać zasady bezpieczeństwa w poruszaniu się po drodze. Chociaż dziecko do 10 roku życia nie może jeździć po ulicy samodzielnie, musi wiedzieć, czego mu nie wolno także na ścieżkach rowerowych i chodnikach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *