Jak nawiązać bliższy kontakt z dzieckiem?

W codziennym natłoku zajęć: pracy, dojazdów, lekcji w szkole i zajęć pozalekcyjnych rodzice nie mają czasu na nawiązanie kontaktu z dziećmi. Kontaktu, który byłby głęboki i bliski, a nie opierał się jedynie na pytaniu: “Jak było w szkole?” Część z nich nawet nie zauważa spłycenia relacji ze swoim dzieckiem, inni zaczynają martwić się o to, że czas upływa, a oni nie mieli nawet chwili, aby porozmawiać z pociechą. Jak to zmienić?

Nie długość czasu, a jego jakość ma znaczenie

Im więcej czasu spędzamy z dzieckiem, tym lepiej, jednak psychologowie coraz częściej apelują, by czas ten był dobrze wykorzystany, nawet jeśli jest to kwadrans dziennie. Sposobem na pozytywną relację z dzieckiem (zwłaszcza takim w wieku szkolnym, zaczynającym się buntować) jest 30 minut w tygodniu wspólnych zajęć, które są wybierane i moderowane przez dziecko. To ono powinno zdecydować, co w tym czasie chce robić z mamą, tatą czy obojgiem rodziców. Może więc być to spacer, granie w planszówki, budowanie z klocków lub tworzenie czegoś kreatywnego, ale też gotowanie czy prace w ogrodzie. Jak zacząć? Wystarczy ustalić dzień i godzinę, kiedy wszyscy domownicy są w domu. Podczas tych 30 minut to dziecko ma decydować o tym, co i jak robicie, a rolą rodzica pozostaje dostosowanie się do jego oczekiwań i pozytywny kontakt fizyczny: przytulanie, uściski, łaskotanie, trzymanie się za ręce). Nie wolno wydawać dziecku w tym czasie poleceń ani krytykować jego zachowania.

Po takich wspólnych zajęcia trzeba porozmawiać z dzieckiem o tym, co przeżyliście, co fajnego było w tym sposobie spędzania czasu. To bardzo poprawia relacje między rodzicami i dzieckiem, ale także ćwiczy w obu stronach wzajemne słuchanie się i odpowiadanie na potrzeby drugiej strony. Takie rozmowy warto zresztą przeprowadzać codziennie: przed snem lub podczas wspólnego posiłku. To zaprocentuje zwłaszcza na etapie, gdy dziecko stanie się za kilka lat nastolatkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *