Jak nawiązać bliższy kontakt z dzieckiem?

W codziennym natłoku zajęć: pracy, dojazdów, lekcji w szkole i zajęć pozalekcyjnych rodzice nie mają czasu na nawiązanie kontaktu z dziećmi. Kontaktu, który byłby głęboki i bliski, a nie opierał się jedynie na pytaniu: “Jak było w szkole?” Część z nich nawet nie zauważa spłycenia relacji ze swoim dzieckiem, inni zaczynają martwić się o to, że czas upływa, a oni nie mieli nawet chwili, aby porozmawiać z pociechą. Jak to zmienić?

Nie długość czasu, a jego jakość ma znaczenie

Im więcej czasu spędzamy z dzieckiem, tym lepiej, jednak psychologowie coraz częściej apelują, by czas ten był dobrze wykorzystany, nawet jeśli jest to kwadrans dziennie. Sposobem na pozytywną relację z dzieckiem (zwłaszcza takim w wieku szkolnym, zaczynającym się buntować) jest 30 minut w tygodniu wspólnych zajęć, które są wybierane i moderowane przez dziecko. To ono powinno zdecydować, co w tym czasie chce robić z mamą, tatą czy obojgiem rodziców. Może więc być to spacer, granie w planszówki, budowanie z klocków lub tworzenie czegoś kreatywnego, ale też gotowanie czy prace w ogrodzie. Jak zacząć? Wystarczy ustalić dzień i godzinę, kiedy wszyscy domownicy są w domu. Podczas tych 30 minut to dziecko ma decydować o tym, co i jak robicie, a rolą rodzica pozostaje dostosowanie się do jego oczekiwań i pozytywny kontakt fizyczny: przytulanie, uściski, łaskotanie, trzymanie się za ręce). Nie wolno wydawać dziecku w tym czasie poleceń ani krytykować jego zachowania.

Po takich wspólnych zajęcia trzeba porozmawiać z dzieckiem o tym, co przeżyliście, co fajnego było w tym sposobie spędzania czasu. To bardzo poprawia relacje między rodzicami i dzieckiem, ale także ćwiczy w obu stronach wzajemne słuchanie się i odpowiadanie na potrzeby drugiej strony. Takie rozmowy warto zresztą przeprowadzać codziennie: przed snem lub podczas wspólnego posiłku. To zaprocentuje zwłaszcza na etapie, gdy dziecko stanie się za kilka lat nastolatkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *