Kot i dziecko w jednym domu

Czy dom, w którym mieszkają kot i dziecko jest bezpieczny? Czy wraz z ciążą trzeba szukać domu dla kota. Czy można przygarnąć kota, po tym, jak urodziło się dziecko? Takie pytanie często znaleźć można w Internecie i na forach dla ciężarnych. Ciężarne boją się toksoplazmozy, mamy zadrapań na ciele dziecka. Jednak kociarze podkreślają – kot w domu z dzieckiem może się czuć dobrze, a maluch będzie bezpieczny.

Kot i dziecko mogą się dogadać i żyć obok siebie

Kot i dziecko mogą się dogadać i żyć obok siebie

Mity dotyczące toksoplazmozy

Ciężarne często obawiają się zakażenia toksoplazmozą. Mit, który mówi, że zarazić się można od kota wciąż jest silny i trudno czasami z nim walczyć. Tymczasem toksoplazmoza czyha częściej w naszym domowym warzywniaku czy sklepie z mięsem. Łatwiej bowiem zarazić się toksoplazmozą przesadzając kwiatki w doniczkach czy ogrodzie, obierając ziemniaki ubrudzone ziemią, czy jedząc tatara albo niedopieczoną wołowinę. Jak więc uchronić się przed toksoplazmozą – myć ręce mydłem antybakteryjnym, w ogródku używać rękawic, a czyszczenie kuwety kociej zlecić innemu domownikowi. Warto też dodać, że osoba, która przed ciążą zaraziła się toksoplazmozą drugi raz zachorować nie może, co oznacza, że dziecko jest w pełni bezpieczne.

Nie spychaj kota na drugi plan

Gdy dziecko się już urodzi, trzeba obserwować kota. Bardzo często odpychany od dziecka, separowany źle się czuje. Kot odsunięty na boczny tor może stać się nerwowy, “stroić fochy”, jak to kot, dlatego najlepiej poznać go z dzieckiem. Pozwalać na leżenie obok, zerkać, czy wszystko jest w porządku. Koty to bardzo empatyczne zwierzęta, zdarza się, że ich zainteresowanie dzieckiem zmienia się w autentyczne czuwanie i opiekę nad noworodkiem. Oczywiście dziecko szybko rośnie i z leżącego maluszka zmienia się w dokazującego przedszkolaka, jednak od początku uczone delikatnego obchodzenia się z kotem nie zrobi krzywdy zwierzęciu, a kot czujący się bezpiecznie nie będzie drapał i gryzł dziecka (a to się może zdarzyć, gdy maluch szarpnie kota za ogon, będzie próbował nosić zwierzaka czy zaczepiać podczas kociej drzemki).

Przygotowując dom na przyjęcie dziecka kotu należy zapewnić legowisko w zacisznym i niedostępnym dla dziecka miejscu, najlepszy pokarm dla kota (tutaj), by czuł się doceniony i najedzony, oraz nie wolno kota odpychać od dziecka i zaniedbywać. Kot jest pełnoprawnym mieszkańcem domu, nawet jeśli jesteśmy coraz bardziej zajęci dzieckiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *