Z dzieckiem na narty

Jazda na nartach jest niezwykle przyjemna. Wywołuje pozytywne emocje, ale także poprawia kondycję, wzmacnia mięśnie całego ciała i motywuje do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na nartach można jeździć już z czteroletnim dzieckiem, warto je jednak przygotować do uprawiania tego sportu.

narty

Czy dziecko może jeździć na nartach?

Znawcy twierdzą, że łatwiej nauczyć jazdy na nartach dziecko w wieku przedszkolnym, niż takie powyżej 10 roku życia. Maluch ma już sporą sprawność fizyczną, a jednocześnie ma mniej lęków i obaw przed ewentualnym upadkiem. Szkoły jazdy na nartach chętnie jednak przyjmą malucha w każdym wieku. I warto z tego korzystać, bo dziecko, które uczy się pod okiem doświadczonego trenera, szybko opanuje podstawowe umiejętności i zacznie szusować na nartach nie tylko po oślej łączce, ale i po stoku dla osób, które jeżdżą całkiem sprawnie. Oczywiście dziecka, które jeździć nie chce, nie wolno do tego przymuszać. Większość maluchów jednak lubi zabawy na śniegu.

Zasady bezpiecznej jazdy

Najważniejsze na stoku są oczywiście umiejętności dziecka, ale także jego właściwe ubranie. Jazda na nartach grozi przewianiem, ale też kontuzjami. Dlatego maluch powinien mieć idealnie dopasowany sprzęt – buty z wiązaniami i narty dla dzieci początkujących z profesjonalnie wyregulowanymi wiązaniami. Wymagany jest także kask, a dodatkowe gogle ochronią oczy nie tylko przed śniegiem, ale także ewentualnymi urazami. I tak samo, jak dla dorosłych, tak i dla dzieci produkowane są ubrania na narty: kurtki, nieprzemakalne spodnie, oraz termiczna bielizna. Ubrania takie chronią przed przewianiem i dostaniem się pod nie śniegu, ale też odprowadzają pot i błyskawicznie schną. I chociaż dzieciaki zwykle są bardziej ruchliwe i mają lepszą kondycję, niż dorośli, warto przed wyjściem na stok zrobić rozgrzewkę i rozciągnąć wszystkie mięśnie.

Zdjęcie: pxhere.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *