Mężczyźni są coraz bardziej zestresowani, coraz bardziej zapracowani, coraz gorzej się odżywiają, coraz później decydują się na trwały związek i na założenie rodziny. To dlatego spada u nich płodność (kliknij), zmniejsza się szansa na szybkie doczekanie potomka. Płodność u mężczyzn to jednak wciąż drażliwy temat, a sami zainteresowani unikają lekarzy jak ognia. Co jednak z tymi, którzy bardzo chcą mieć dzieci, partnerka jest zdrowa, a mimo to wciąż czekają na upragnioną ciążę?
Badanie nasienia
Jeszcze zanim zapadnie decyzja o staraniach o dziecko, mężczyzna powinien udać się na badanie nasienia. Pozwoli to na szybkie zdiagnozowanie ewentualnych problemów, zmotywowanie do zmiany trybu życia i na skuteczne podreperowanie zdrowia oraz jakości spermy. Badanie nasienia jednak potrafi odstraszyć niejednego twardziela, wiąże się bowiem z wizytą w klinice. Mężczyzna, który otrzyma skierowanie lub zdecyduje się na zrobienie badań prywatnie, musi udać się do specjalistycznej przychodni, w której wypełni ankietę z pytaniami o swój styl życia, przebyte choroby, etc. Nie bez znaczenia jest także uprzednia wstrzemięźliwość seksualna: minimum 3 dni, maksimum 7. Należy o tym pamiętać! Następnie badany otrzymuje jałowy pojemniczek i musi udać się do pokoju, w którym odda nasienie w wyniku masturbacji. Bardzo często pokoje te są ładnie urządzone, intymne, a na panów czekają filmy erotyczne oraz prasa. Tylko w nielicznych przypadkach lekarze zgadzają się, by nasienie zostało dowiezione do laboratorium z domu. Ważny jest bowiem czas, oraz czystość pobranej próbki.
Za mało plemników? Za niska ruchliwość?
Jeśli wyniki badania nasienia nie są dobre, lekarz może zalecić zmianę trybu życia. Na płodność bowiem wpływają: dieta, ruch, praca w pozycji siedzącej, częste poruszanie się samochodem, papierosy, alkohol…. Im bardziej bogata w witaminy i minerały dieta (oraz przyjmowane suplementy), im więcej w życiu mężczyzny relaksu i ruchu na świeżym powietrzu, a z kolei mniej używek, tym lepiej dla jego płodności. Po paru miesiącach badanie należy powtórzyć, chyba że w tym czasie partnerka zajdzie w ciążę.
Dla wielu mężczyzn płodność jest też sprawą honoru, ale w przypadku, gdy wyniki badania są bardzo złe, trzeba pamiętać, że nie tylko ona się liczy, ale też opiekuńczość, zaradność i wierność. Dlatego w takich przypadkach trzeba wspólnie z partnerką i lekarzem ginekologiem poszukać sposobu na to, by zostać rodzicami (np. inseminacja, in vitro, adopcja).