Klocki konstrukcyjne dla najmłodszych i starszych dzieci

Klocki konstrukcyjne cieszą się rosnącą popularnością i zajmują coraz wyższe miejsca w różnego rodzaju rankingach zabawek dla dzieci. Dlaczego? Bo to zabawki, które nie tylko bawią, ale również pozwalają na zdobywanie i rozwijanie rozmaitych umiejętności. Co daje zabawa klockami konstrukcyjnymi? Na co zwrócić uwagę wybierając ten rodzaj edukacyjnej zabawki? Kiedy jest dobry czas na zakup pierwszych klocków konstrukcyjnych?

Klocki konstrukcyjne i ich wartość dodana

Umiejętność wznoszenia prostych budowli z kilku klocków trenują już dwu i trzyletnie dzieci. Cztero/pięciolatek jest na ogół w stanie samodzielnie odwzorować konstrukcję według nieskomplikowanej instrukcji, składającą się z maksymalnie kilkunastu elementów oraz wznosić wymyślone przez siebie budowle. Klocki konstrukcyjne, od zwykłych klocków odróżnia wartość dodana, uatrakcyjniająca zabawę i stanowiąca ekstra wyzwanie dla młodego konstruktora. Dobrym przykładem jest koło zębate w Klockach Korbo. Dzięki temu najważniejszemu elementowi we wszystkich zestawach Korbo – każda wzniesiona z tych klocków konstrukcyjnych budowla może zostać wprawiona w ruch.

Klocki konstrukcyjne mają bezdyskusyjne walory edukacyjne. Określenie ich mianem zabawki edukacyjnej jest tutaj jak najbardziej poprawne i nie stanowi nadużycia marketingowego. Zabawa tego rodzaju klockami może bowiem rozwijać umiejętności psychomotoryczne (w zakresie motoryki małej), umożliwia zdobywanie nowej wiedzy lub odkrywanie rozmaitych możliwości wykorzystania wiedzy, którą już dziecko posiada.

Zalety klocków konstrukcyjnych

Klocki konstrukcyjne to szczególny rodzaj zabawki edukacyjnej, która maksymalnie aktywizuje dziecko i pozytywnie wpływa na jego rozwój. Zabawa klockami konstrukcyjnymi wymaga skupienia i cierpliwości. Podczas spontanicznej zabawy dzieci uczą się projektowania budowli oraz konstruowania ich w taki sposób, by uzyskać pożądany efekt (np. takie połączenie kół zębatych Korbo, by stworzona elektrownia wiatrowa, czy wodospad, bądź ich elementy – poruszały się). Konieczne jest planowanie kolejności działań i orientacja w przestrzeni. Większość klocków konstrukcyjnych daje również możliwość nauki przez zabawę – podstawy matematyki, fizyki i mechaniki zdobywane są tutaj w sposób absolutnie przyjemny, na drodze doświadczeń i bez świadomości “uczenia się” dziecka.

Klockami można bawić się w pojedynkę, ale również w grupie – każda z tych form może być równie satysfakcjonująca. Dzieci bawiące się w grupie rozwijają dodatkowo swoje umiejętności społeczne i interpersonalne, uczą się asertywności, zawierania kompromisów i rozwiązywania konfliktów. Organizatorzy takiej zabawy (rodzice, nauczyciele przedszkolni, opiekunowie świetlicy lub kącików malucha) powinni zadbać o to, by ilość dostępnych klocków (z tego samego rodzaju) była wystarczająca dla grupy dzieci!

Klocki konstrukcyjne Korbo

Czy to już czas na klocki konstrukcyjne?

Klocki to jeden z najbardziej uniwersalnych zabawek, którymi z równą przyjemnością mogą się bawić maluchy, jak i starszaki oraz dzieci, którym zdecydowanie bliżej do bycia nastolatkiem niż niemowlęciem. Ważne jest oczywiście odpowiednie dobranie rodzaju, wielkości i materiału, z którego owe klocki są wykonane. Proste wieże z klocków drewnianych lub klocków z tworzywa sztucznego próbują układać już roczne dzieci. Nieco starsze – uczą się dzięki klockom przeliczania, nazywania kolorów oraz kształtów. A dzieci w wieku 3-4 lat zaczynają już konstruować pierwsze budowle, mniej lub bardziej zaawansowane.

Odpowiednie klocki konstrukcyjne, posiadające wszystkie niezbędne certyfikaty jakościowe i bezpieczeństwa. Optymalnym czasem na rozpoczęcie zabawy w konstruowanie będą 4 urodziny. To wiek, w którym mały człowiek będzie już umiał bawić się zarówno samodzielnie, jak i w grupie, próbując odwzorowywać instrukcje oraz budując swobodnie, według własnego pomysłu. Nie ma górnej granicy wieku, w którym zabawa klockami konstrukcyjnymi przestaje być interesująca (najlepszym na to dowodem są rodzice, którzy z prawdziwą przyjemnością bawią się w konstruowanie ze swoimi dziećmi!). Zastanawiając się nad zakupem klocków konstrukcyjnych dla starszego dziecka należy wciąć pod uwagę jego zainteresowania oraz zainwestować w odpowiednio duży zestaw, który umożliwi wznoszenie bardziej skomplikowanych i większych budowli.

Gdzie kupić klocki konstrukcyjne?

Klocki konstrukcyjne są coraz bardziej dostępne, choć wciąż zdecydowanie większy ich wybór znajdziemy w Internecie, niż w różnego rodzaju sklepach stacjonarnych. Wybierając konkretny rodzaj klocków konstrukcyjnych, zwróćmy uwagę, czy ich producent oferuje więcej różnorodnych zestawów – to kluczowa informacja w kontekście późniejszych możliwości rozbudowywania kolekcji klocków naszego dziecka. Oczywiście, wszystkie elementy z poszczególnych zestawów powinny być kompatybilne ze sobą, pozwalając na dowolne ich łączenie. Dodatkowym argumentem, który może przemówić na korzyść konkretnego rodzaju klocków konstrukcyjnych będzie dostępność zestawów tematycznych, które będzie można dopasować do zainteresowań dziecka.

Odpowiednio wybrane klocki konstrukcyjne to inwestycja na dłuższy okres życia dziecka – kolekcję będzie można dowolnie rozbudowywać, dzięki czemu będzie atrakcyjna zarówno dla czterolatka, jak i dziesięciolatka. Każdy kolejny komplet to więcej elementów, które pozwolą na projektowanie i wznoszenie bardziej skomplikowanych i zaawansowanych konstrukcji – dzięki temu zabawa będzie atrakcyjna dla dziesięciolatka, a nawet… nastolatka.

Wspomniane wyżej klocki Korbo dostępne są w kilkudziesięciu zestawach, które różnią się między sobą przede wszystkim liczbą elementów i kolorystyka. Producent oferuje również zestawy tematyczne, np. związane z wodą, wiatrem, pojazdami czy kosmosem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *