Wszystkie sześciolatki od 1 września 2015 roku pójdą obowiązkowo do szkoły. Jest to efekt konsekwentnie realizowanej przez rząd polityki mającej na celu przyspieszyć rozpoczęcie edukacji szkolnej.
Według MEN w roku szkolnym 2012/2013 do szkoły poszło 17,62 procent sześciolatków. Dzieci, które wcześniej rozpoczęły naukę uczą się wraz ze starszymi kolegami, sytuacja ma się zmienić od 2015 roku, kiedy w pierwszej klasie będą tylko dzieci sześcioletnie. Aby rozwiać obawy rodziców Premier Donald Tusk poinformował, że w 2014 roku obowiązkowo do szkoły pójdą tylko sześciolatki urodzone w pierwszej połowie roku. Dodatkowo, w szkołach mają powstać oddzielne klasy dla siedmio- i sześciolatków.
Rząd przekonując o słuszności swojego pomysłu dowodzi, że sześciolatki znajdują się w najlepszym wieku do rozpoczęcia edukacji. Na świecie spośród 202 państw, aż 134 posłało do szkoły sześcioletnie dzieci. W ostatnim czasie do tego grona dołączyły Norwegia i Słowenia.
Sześciolatki idąc wcześniej do szkoły zyskują dostęp do lepszej niż w przedszkolu infrastruktury naukowej i sportowej. Od 2009 roku na przystosowanie szkół na przyjęcie maluchów według danych z MEN zainwestowano niemal 2 mld złotych z budżetu państwa i 600 milionów ze środków unijnych. Posłanie maluchów do szkoły jest także efektem polityki rynku pracy, dzięki temu dzieci szybciej zaczną pracować i dokładać się do systemu emerytalnego.
Rodziców nie przekonują argumenty rządu i z dużą nieufnością odnoszą się do planowanej reformy. Jako podstawowe zagrożenia wynikające z wcześniejszej edukacji wskazują na nieprzystosowanie szkół do przyjęcia dzieci i brak oddzielnych korytarzy dla młodszych dzieci? Rodzice boja się, że dzieci mniej dojrzałe mogą mieć problem z przyswojeniem sobie nowej wiedzy, co będzie powodowało narastanie zaległości i negatywnie przyczyni się do ich rozwoju intelektualnego.
Ponieważ wszystkie sześciolatki trafią do szkół od września 2015 rodzice powinni pomóc maluchom we wcześniejszym rozpoczęciu nauki. Dwa miesiące przed pójściem szkoły to idealny okres, żeby zweryfikować, jaką nasze dziecko wyniosło wiedzę z przedszkola i uzupełnić ewentualne braki.
Osobiście jakoś nie jestem przekonana do edukacji 6 latków. Po co odbierać maluszkom dzieciństwo… jeszcze zdążą się nasiedzieć nad książkami
A ja swoje dziecko posłałam do szkoły gdy miało 6 lat i jakoś nie narzekam. Widzę, że nawet był to dobry pomysł, bo maluch ładnie się rozwija i chętnie uczy.
Jeśli dziecko jest bystre i ładnie się rozwija to nie widzę powodu, żeby nie posłać go o rok wcześniej do szkoły. Myślę, że taka panika na wyrost jest niepotrzebna