Dziecko, w pierwszym etapie swojego życia, potrzebuje zaspokojenia podstawowych potrzeb: bliskości, głodu i czystości. Gdy już nauczymy się tej podstawowej “obsługi” nowego członka rodziny – będziemy mogli się skupić na wspieraniu rozwoju dziecka, a ten najbardziej spektakularny jest właśnie w okresie niemowlęctwa i bardzo dynamiczny w pierwszych kilku latach życia.
W jaki sposób możemy stymulować rozwój dziecka?
Przede wszystkim spędzając razem czas, wspólnie się bawiąc i dostarczając maluchowi (a potem starszakowi, uczniakowi…) różnorodnych bodźców, które pozwalają mu poznawać siebie i świat.
Współcześni rodzice mają do dyspozycji mnóstwo zabawek i gadżetów, które wspierają integrację sensoryczną i prawidłowy rozwój dziecka na każdym etapie jego życia. Dzisiaj bierzemy pod lupę klocki konstrukcyjne. Co dziecku daje zabawa nimi?
Zabawa klockami – dlaczego jest taka ważna?
Zabawa klockami to jedna z ulubionych, najbardziej uniwersalnych i równocześnie niezwykle potrzebnych aktywności w życiu dziecka. To zabawka stymulująca rozwój naszego potomka w wielu różnych obszarach, pobudzająca kreatywność i wyobraźnię malucha i starszaka, angażująca do ćwiczenia umiejętności manualnych oraz koordynacji wzrokowej.
Już tylko dzięki tym cechom – klocki (nawet te najprostsze, drewniane lub plastikowe) zasługują na miano zabawki edukacyjnej (w przeciwieństwie do wielu zabawek, które są tak nazywane, a jedyne czego uczą dziecko to odtwarzanie i powielanie określonych czynności).
Uniwersalność i ponadczasowość klocków
Klocki to jedna z najbardziej uniwersalnych zabawek, którą z równą chęcią bawią się dziewczynki i chłopcy, w różnym wieku. Klocki mogą śmiało konkurować z nawet najnowocześniejszymi i zaawansowanymi technologicznie zabawkami interaktywnymi i być doskonała alternatywą dla spędzenia czasu w wirtualnej rzeczywistości.
Zabawa klockami będzie oczywiście inaczej wyglądała w wykonaniu malucha (ten z upodobaniem będzie burzył wieże zbudowane przez mamę, tatę lub starsze rodzeństwo), a inaczej gdy za budowanie weźmie się przedszkolak (dziecko w wieku 2-3 lat stawia już proste wieże z kilku klocków, a starszaki w wieku 4-5 lat potrafią konstruować spore i dobrze przemyślane konstrukcje) lub uczeń (tutaj sprawdzi się zasada: im więcej klocków tym lepiej – możliwości starszych dzieci w tworzeniu zaawansowanych budowli są bowiem nieograniczone). Każda forma zabawy będzie jednak miała pozytywny wpływ na rozwój dziecka.
Stymulowanie rozwoju
Zabawa klockami ma wiele zalet w kontekście integracji sensorycznej, rozwoju poznawczego, a nawet społecznego (jeśli klocki wykorzystywane są przez rodzeństwo czy dowolną grupę rówieśniczą, np. w przedszkolu). Ponadto klocki mogą stanowić doskonały wstęp do nauki. W jaki sposób i w jakich obszarach zabawa klockami może stymulować rozwój dziecka?
- wczesna edukacja polonistyczna – najmłodsze dzieci uczą się nazywania kolorów i kształtów klocków, poszerzając tym samym zasób swojego słownictwa;
- wczesna edukacja matematyczna – zabawa klockami to doskonały wstęp do nauki matematyki, zabawa klockami może polegać m.in. na ich przeliczaniu i liczeniu, klasyfikowaniu i tworzeniu (np. mniejsze i większe, zbiory takich samych figur lub kolorów, części wspólne zbiorów itp…) oraz określaniu relacji przestrzennych (pod, nad, obok, lewa i prawa strona);
- ćwiczenie zdolności manualnych i https://mojszkrab.pl/koordynacji ręka-oko – chwytanie, trzymanie i układanie niewielkich elementów to efektywny trening przygotowujący rękę do pisania;
- ćwiczenie koncentracji i cierpliwości – układanie klocków wymaga skupienia się na danej czynności;
- trening umiejętności społecznych / interpersonalnych – zabawa klockami w grupie dzieci pozwala na ćwiczenie podstawowych umiejętności interpersonalnych (ustalania i przestrzeganie zasad korzystania z klockowych zasobów, zawierania kompromisów i rozwiązywania ewentualnych konfliktów);
- nauka porządkowania – klocki przechowywane w pudełku to najprostszy sposób na wdrożenie nauki sprzątania po skończonej zabawie, a w przyszłości – utrzymywaniu porządku wokół siebie;
- ćwiczenie wyobraźni i kreatywności – wznoszenie konstrukcji według własnego pomysłu oraz zabawa nimi to świetny trening dla dziecięcej wyobraźni.
Pobudzanie kreatywności i wyobraźni w jeszcze większym stopniu zapewni zabawa klockami konstrukcyjnymi. Przekonajmy się dlaczego!
Klocki konstrukcyjne – klocki do zadań specjalnych
Klocki konstrukcyjne to szczególny rodzaj klocków, które umożliwiają wznoszenie bardziej zaawansowanych budowli poprzez montowanie poszczególnych elementów – w przeciwieństwie do klasycznych klocków drewnianych lub plastikowych, które po prostu się układa (jeden obok drugiego i/lub jeden na drugim).
Kształt, forma i sposób montażu są różne dla różnych klocków konstrukcyjnych, a same klocki mogą posiadać jakąś wartość dodaną, np. pozwalać na wprawianie w ruch dobrze zaprojektowanych i zbudowanych konstrukcji. Zabawa klockami konstrukcyjnymi może więc stymulować rozwój dziecka w jeszcze większym stopniu niż zabawa klockami tradycyjnymi.
Korbo – świetny przykład rewelacyjnych klocków konstrukcyjnych
Korbo to jedne z tych klocków, które w pełni zasługują na miano zabawki edukacyjnej. Najbardziej charakterystycznym elementem każdego zestawu są koła zębate oraz elementy pełniące funkcję korbki – to dzięki nim niemal każdą konstrukcję z klocków Korbo można wprawić w ruch.
Zabawa takimi klockami konstrukcyjnymi uczy projektowania i logicznego myślenia, jest również doskonałym wstępem nie tylko do nauki matematyki, ale również fizyki i mechaniki.
Co z kreatywnością? Do każdego zestawu Korbo dołączona jest instrukcja, w której znajdziemy kilka lub kilkanaście propozycji budowli, ale możliwości jest… zdecydowanie więcej! Dzieci mogą tworzyć niezliczoną ilość konstrukcji o różnym stopniu zaawansowania, w różnych zestawieniach kolorystycznych i o rozmaitym przeznaczeniu.
Możliwość potencjalnego wprawienia w ruch zbudowanego przedmiotu dodatkowo pobudza wyobraźnię i zachęca do kreatywnego konstruowania – zarówno odtwarzania znanej dziecku rzeczywistości (to tzw. wyobraźnia odtwórcza), jak i jej przetwarzania, np. poprzez wymyślanie oryginalnych wynalazków (to tzw. wyobraźnia twórcza).
Najlepsze klocki dla dzieci
Klocki Korbo są wykonane z wysokiej jakości, bezpiecznego dla dzieci tworzywa sztucznego – są odporne na uszkodzenia mechaniczne i z powodzeniem mogą być użytkowane zarówno w domu, jak i na zewnątrz (świetnie współpracują z wodą!).
To doskonały pomysł na zabawkę idealną dla córki lub syna, ale również do przedszkoli, szkolnych świetlic i różnego rodzaju klubów dla dzieci. Szeroki wybór małych i dużych zestawów (w największym znajdziemy aż 430 elementów), w różnych kolorach i z różnymi motywami przewodnimi pozwala na dopasowanie klocków do zainteresowań dziecka lub dzieci oraz na swobodne rozbudowywanie kolekcji (elementy z wszystkich zestawów pasują do siebie – można je dowolnie łączyć).