Homeschooling, czyli nauka w domu

Homeschooling to zjawisko, które w Polsce wciąż pozostaje mało znane. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej na 6 milionów dzieci, tylko 100 uczy się w domowym zaciszu, bez stresu, dzienników, ławek…

homeschooling - nauka w domu

 

Czym jest zjawisko homeschoolingu? Najkrócej można powiedzieć, że jest to nauka dziecka w domu. Najczęściej nauczycielami malucha są jego rodzice. Czasami rodzicom tym pomagają inni rodzice, mający w tej kwestii nieco większe doświadczenie. Na tego typu nauczanie rodzice decydują się zazwyczaj na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Rzadko zdarzają się przypadki nauczania na poziomie studiów, choć i tego nie można wykluczyć. Warto w tym miejscu podkreślić, że Homeschooling nie jest rozwiązaniem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla dzieci chorych i niepełnosprawnych, z czym najczęściej bywa kojarzony. Homeschooling to także rozwiązanie dla dzieci w pełni zdrowych, których rodzice postanowili uczyć je na własną rękę.

Jak wygląda nauka w ramach homeschoolingu? Na pewno tym, co jest bardzo typowe dla nauki w domu jest brak tak zwanego typowego dnia. W tego typu edukacji nic nie wygląda tak samo. Nie istnieją tu żadne schematy, czy plany. To rodzice decydują, czego w danym dniu nauczą własne dziecko, czy będą wspólnie czytać, pisać wypracowanie, czy może rozwiązywać łamigłówki matematyczne.

Jakie zalety płyną z domowego nauczania?

Przede wszystkim dziecko, które uczone jest w domu ma większą szansę na rozwinięcie własnej indywidualności, własnych talentów i pasji. Takie dziecko ma też szansę na uczenie się we własnym tempie, a nie w tempie grupy. Do zalet domowego uczenia zalicza się również wykorzystanie niestandardowych metod nauczania. Zamiast bezmyślnego wkuwania na pamięć regułek, wzorów, czy dat, dziecko niezbędną wiedzę zdobywa w dużo ciekawszy sposób, np. poprzez wspólne zabawy i eksperymenty. Plusem takiego nauczania jest także większa kontrola rodziców nad treściami, które dziecko przyswaja. Na pewno plusem jest również brak rywalizacji, jaka ma miejsce między dziećmi w szkole. Ucząc się w domu maluch ma także więcej czasu na beztroskę. W systemie homeschooling nie ma zadań domowych, dzięki czemu dziecko ma więcej czasu wolnego. Homeschooling jest też wolne od stresu i napięć, dzięki czemu nauka kojarzy się dziecku z czymś przyjemnym.

A jakie są wady domowego nauczania?

Na pewno za wadę homeschoolingu można uznać brak możliwości nawiązywania przyjaźni i wchodzenia w relacje społeczne. Homeschooling może prowadzić do wyalienowania dziecka ze społeczeństwa, do nadmiernej samotności i egoizmu. Na pewno minusem jest też brak dostępu do pomocy naukowych, którymi dysponuje szkoła. Minusem może być też zdobywanie ograniczonej wiedzy, która bądź, co bądź jest uzależniona od poziomu wykształcenia rodzica. Minusem może być również przesadne skupianie się na dziecku, co nie zawsze dobrze rokuje na przyszłość.

1 thought on “Homeschooling, czyli nauka w domu

  • Jakoś zjawisko homeschoolingu mnie nie przekonuje. Wychodzę z założenia, że dziecko powinno mieć kontakt z rówieśnikami i powinno uczyć się prawdziwego życia od małego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *