Wszawica – niechciana pamiątka po kolonii

Jeśli Twoje dziecko wraca z wakacji na obozie czy kolonii, niezależnie od tego czy spędziło 3 tygodnie pod namiotem, czy 3 dni w czterogwiazdkowym hotelu, warto sprawdzić, czy we włosach nie przywiozło dodatkowej niespodzianki…

wszy

Jak dochodzi do zarażenia?

Wszawicą można zarazić się przez bezpośredni kontakt z głową osoby zarażonej, przez używanie tego samego grzebienia, poduszki czy czapki. Nie jest ona uwarunkowana higieną dziecka, długością włosów czy sposobem w jaki dziecko żyje. I chociaż poza skórą głowy wsza nie jest w stanie przeżyć dłużej niż 48h, szybko może rozprzestrzenić się na głowy innych domowników.

Co to jest wsza?

To nie latający owad, który żyje na głowie człowieka, najchętniej za uszami oraz na karku. Żywi się ludzką krwią, co powoduje swędzenie, żeruje bardzo blisko skóry i składa jaja, które są bardzo trudne do usunięcia. I chociaż nie może skakać, latać i pływać, to przenosi się bardzo łatwo, zwłaszcza w grupach dzieci, czyli w szkole, w przedszkolach i właśnie na koloniach, gdzie maluchy wspólnie się bawią, a nawet używają tych samych ręczników czy szczotek do włosów. Na szczęście wszy nie przenoszą chorób, jednak powodują ranki i uszkodzenia głowy, które mogą prowadzić do chorób skórnych.

Wszy – objawy

Na początku są właściwie niezauważalne. Dziecko po prostu drapie się, a białe jajeczka wszy można pomylić ze zwykłym łupieżem. Jednak gdy dobrze obejrzymy głowę zakażonego dziecka zauważymy ranki, podrażnienia, malutkie gnidy, które z wyglądu przypominają ziarna sezamu i nie dają się odczepić od włosów. Wtedy najlepiej od razu udać się do apteki po zapas szamponów na wszawicę na tyle duży, by potraktować nim całą rodzinę. Przyda się także gęsty grzebień, czepki foliowe, a w przypadku dziewczynek z długimi włosami… prostownica.

Obecne na rynku środki są już na tyle skuteczne, że chociaż pozbawione są silnych środków owadobójczych i drażniących zapachów zabijają wszy i ususzają gnidy w ciągu kilku minut do 1h. Ważne jest jednak, by po zabiegu dobrze wyczesać włosy i usunąć gnidy. Potraktowanie włosów prostownicą zwiększa szansę na to, że po kilku dniach nie pojawią się kolejne dojrzałe osobniki, które będą składać nowe jajeczka, bo prostownica je “usmaży”. Trzeba także powtórzyć zabieg z szamponem po 7-10 dniach od pierwszego oraz wyprać w wysokiej temperaturze ręczniki, pościel, maskotki dziecka oraz zdezynfekować często używane przybory do włosów.

Jak zapobiegać?

Wszawicy trudno zapobiec, jednak w aptece kupić można naturalne środki, które zapachem odstraszają dorosłe wszy. Warto je dziecku zapakować do plecaka, gdy kolejny raz będzie wyjeżdżać na obóz czy kolonie i poprosić, by codziennie spryskiwało kark i miejsca za uszami oraz kołnierzyki ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *