Zajęcia pozaszkolne – nauka pływania

We wrześniu nie tylko rozpoczyna się rok szkolny, ale także prawdziwy maraton szukania zajęć pozalekcyjnych dla dzieci. Angielski, skrzypce, piłka nożna, zajęcia z rzeźby – wszystkie one są niezwykle ciekawe, rozwojowe i dzieci je uwielbiają, jeśli to one same chcą w nich uczestniczyć, a nie są zmuszane przez rodziców. A może wybrać pływanie? Zajęcia na pływalni to nie tylko ruch, ale także nabycie umiejętności, która może zaważyć na życiu dziecka.

Pierwsze kroki w wodzie

Pływanie to ogromna przyjemność, a jednocześnie w naszym kraju dla wielu dzieci kontakt z wodą kończy się nieszczęściem. Wielu dramatom można by zapobiec, gdyby więcej osób potrafiło pływać i robiło to dobrze. W krajach zachodniej Europy zajęcia na basenie są elementem kształcenia dzieci, w naszym to rodzice zwykle muszą zadbać o to, by pociecha wiedziała jak zachować się w wodzie i nauczyła się pływać.

Kurs pływania powinien odbywać się pod okiem wykwalifikowanego trenera. Zajęcia trwają około 45 minut i zaczynają się od zapoznania dzieci z wyglądem kąpieliska, z zasadami, jakie obowiązują na basenie, nad jeziorem, czy morzem oraz polegają na oswojeniu się z wodą. Zanim dziecko nauczy się pływać, musi dojść do wprawy w oddychaniu i odpowiednim układaniu ciała, dlatego w szkole nauka nie trwa wcale krótko. Dzieci nawet przez kilka lat zdobywają powoli kolejne stopnie wodnego wtajemniczenia. Nie chodzi tutaj jednak o to, by jak najdłużej rodzice byli zmuszeni do płacenia za kurs, ale o to, by maluchy zdobyły odpowiednią technikę i pływały na bardzo wysokim poziomie.

Nauka pływania jest często ogromną przyjemnością, a te dzieci, które boją się wody, po kilku godzinach czują się w niej bardzo dobrze. Nie wolno jednak zmuszać dzieci, wrzucać ich do wody siłą i straszyć. Niektóre potrzebują cierpliwości i silnej motywacji, by nauczyć się pływać. Umiejętność ta jest jednak ważna i nie warto z lekcji rezygnować po pierwszych niepowodzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *