Gładka skóra niemowlaka

. Dlatego warto też zmienić swoje nawyki i pielęgnować ciało dziecka tak, by zaniechać nadmiernemu wysuszaniu skóry.

Pielęgnowana skóra dziecka będzie miękka i dobrze nawilżona

Pielęgnowana skóra dziecka będzie miękka i dobrze nawilżona

Zasady obowiązujące przy kąpieli

Dla kondycji skóry małego dziecka ważny jest czas kąpieli i jej temperatura. 37 stopni Celsjusza i maksymalnie 10 minut, to optymalny sposób, by skóry nie pozbawić naturalnego płaszcza lipidowego. Zbyt długie moczenie się w wannie wysusza skórę. Do tego, jeśli woda jest twarda, należy dodać do niej łagodny płyn do kąpieli. Należy unikać kosmetyków, które intensywnie się pienią, bardzo pachną lub nadają kolor wodzie – zwykle pachnące bąbelki to niestety więcej chemii, która może podrażniać. Nie powinno się też używać mydła, bo mają one nieodpowiedni poziom pH.

Do przemywania pupy podczas zmiany pieluszki dobrze jest stosować chusteczki nawilżane, najlepiej te oznaczone jako “sensitive”, bezzapachowe i bez alkoholu w składzie. Można też używać zwykłej delikatnej, bawełnianej lub flanelowej chusteczki zwilżonej w ciepłej wodzie, a chusteczki nawilżane zabierać ze sobą tylko na spacery.

Krem na trudne przypadki

Do codziennego nawilżania skóry dziecka można używać balsamów, mleczek i oliwek. Mają one witaminy A i E, dodatki ziół. Skóra staje się delikatna, miękka, pachnąca, a masaż, który wykonujemy podczas nakładania kosmetyku uspokaja dziecko, odpręża, ułatwia zasypianie. Jeśli jednak skóra malucha nadal jest tak sucha, łuszczy się i jest zaczerwieniona, a na pupie pojawiają się odparzenia czy nawet delikatne ranki, najlepiej użyć specjalistycznego kremu ( sprawdź ). Nie tylko nawilży on głębokie partie skóry, ale także przyspieszy gojenie, a w przypadku skóry pupy, będzie chronił przed wilgocią i drażniącym moczem.

Nawilżaj od wewnątrz

Warto także pamiętać o tym, że dziecko musi sporo pić. Jeśli karmimy piersią, to oczywiście karmienie na żądanie wystarczy. Jeśli maluch jest już starszy, jada stałe pokarmy, a do tego jest ciepło, powinien mieć stały dostęp do kubeczka lub butelki z wodą. Gdy dziecko będzie często piło, to nawet w czasie upały, organizm sam uzupełni niedobory wody, a skóra będzie wyglądała lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *