Jak hałas wpływa na dzieci?

W przeciętnej szkole na przerwie panuje hałas na poziomie 80-90 decybeli. Dla porównania – taki sam wywołuje startujący samolot. Do dziennej dawki hałasów dochodzi także ruch uliczny, muzyka słuchana przez słuchawki, oglądanie telewizji oraz wszelkie dźwięki związane z działaniem urządzeń domowych. Dźwięk taki nie jest sam w sobie niebezpieczny dla słuchu, ale nie pozostaje bez wpływu na dziecięcą psychikę.

hałas

Co mogą zrobić szkoły?

Szkolny hałas wywołuje stres. Dzieci po kilku godzinach w szkolnym gwarze są rozdrażnione, szybciej się męczą, nie są w stanie skoncentrować się na lekcjach, ale też częściej zachowują się agresywnie. Nie wystarczy jednak, że wyjdą ze szkoły, bo ten negatywny wpływ hałasu utrzymuje się nawet przez dłuższy czas. Przede wszystkim problem ten dotyczy uczniów, które dopiero zaczęły szkołę i nie przywykły do takiego gwaru.

Trudno oczekiwać po dzieciach, że podczas przerw czy zajęć WF będą zachowywać milczenie. Jednak w wielu szkołach podejmuje się działania mające hałas nieco ograniczyć. Dobrze jest, gdy najmłodsze dzieci spędzają czas w wydzielonym skrzydle budynku, gdy przerwy obiadowe są dzielone tak, by w stołówce nie znajdowały się zbyt wielu uczniów jednocześnie, dzielone są także szatnie i świetlice na osobne i mniejsze sale. Dodatkowo nauczyciele podejmują działania edukacyjne, które uświadamiają, że cichsze zachowanie może okazać się zbawienne dla wszystkich uczniów w szkole. Dobrym pomysłem jest też wydzielenie miejsca do relaksu, ale też zapewnienie dzieciom odpowiedniej dawki aktywności ruchowej, zwłaszcza na świeżym powietrzu, a nie w sali gimnastycznej, po której dobrze niesie się każdy, nawet najcichszy dźwięk.

Cisza także w domu

13 Pilnowanie, by telewizor czy sprzęt muzyczny był ściszony, jest ich ważną rolą. Także podczas odrabiania lekcji w mieszkaniu powinna panować cisza. Wyciszenie i relaks niezbędne są również przed pójściem dziecka do łóżka. To pomoże mu zasnąć, a sen stanie się bardziej efektywny.

Zdjęcie: pxhere.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *