Katar jest niezwykle uciążliwy. Niby niegroźny, towarzyszy każdej infekcji, alergii czy pojawia się, gdy w mieszkaniu jest zbyt suche powietrze, jednak gdy dotyczy małego dziecka, często przez wiele nocy nie śpi cała rodzina. Maluch nie potrafi wydmuchać noska, nie może przyjmować wszystkich leków, jakie dostępne są dla dorosłych, do tego staje się nerwowy, płaczliwy, a spływająca do gardła wydzielina podrażnia oraz może przyczynić się do rozwoju poważniejszej choroby. Dlatego z katarem trzeba podjąć tę nierówną walkę na wszelkie sposoby.
Praktyczne sposoby na katar u dziecka
Spanie na wyższej poduszce to sposób na to, by katar nie wlatywał do gardła i żeby dziecku się lepiej oddychało. Najlepiej kupić gąbkową, dosyć sztywną poduszkę w postaci klina, albo po prostu dziecko, które śpi bez poduszki, podnieść razem z łóżeczkiem, podkładając pod nogi łóżeczka książkę.
Usuwanie wydzieliny, jeśli dziecko nie wydmuchuje nosa, trzeba zrobić to za pomocą aspiratora – gruszki, Fridy czy Katarka.
Nawilżanie śluzówek to skuteczny sposób na odetkanie zatkanego nosa. Można nawilżać śluzówki na wiele sposobów – inhalować dziecko za pomocą inhalatora oraz soli fizjologicznej, trzymać malucha w pobliżu garnka z parującą wodą i majerankiem, ustawić nawilżacz powietrza w pokoju, zawiesić wilgotny ręcznik na łóżeczku lub kaloryferze. Przyda się także woda morska w spray’u. Często wodnisty katar jest skutkiem zbytniego wysuszenia powietrza, śluzówki wtedy pracują zbyt intensywnie.
Krople do nosa muszą być delikatne, ale zwykle można je stosować maksymalnie 3 dni, inaczej przesuszą śluzówkę. Pomagają jednak odtykać zatkany nos, umożliwiają spokojny sen.
Zioła na przeziębienie? Zdecydowanie tak, ziołolecznictwo znane jest od wielu tysięcy lat, więc warto skorzystać z tej bogatej wiedzy. Godnym polecenia, naturalnym preparatem jest również Pelavo (sprawdź), który równie dobrze pomoże w walce z przeziębieniem.