Papier kolorowy zamiast konsoli = kreatywne dziecko

Jakiś czas temu wychodziłam wieczorem z domu. Dodam, że znowu wychodziłam. Kiedyś mi się to nie zdarzało, ale z czasem, gdy dzieci podrosły i gdy wystarczy, że w mieszkaniu za ścianą jest babcia, wychodzę częściej – na angielski, na kawę z koleżanką czy zajęcia w siłowni. Miałam wyrzuty sumienia, że znowu nie będzie mnie z dziećmi, ale gdy wróciłam, okazało się, że właściwie nie zauważyły, że mnie nie było…..

Kolorowy papiepołożony jeden na drugim od pomarańczowego przez złoty po wszystkie odcienie zieleni , czarny i srebrny

Kolorowy papier, kredki, farby, nożyczki – to najlepsze zabawki

Dziecko kreatywne

Jak to się stało, że nie byłam im potrzebna przez dwie godziny? Otóż mam twórcze dzieci, które potrafią same zagospodarować sobie czas. W korytarzu został olbrzymi karton po przesyłce ze sklepu zoologicznego, więc zaciągnęły go do swojego pokoju i za pomocą różnych materiałów plastycznych zrobiły wielki samochód. Jak więc, nie robiąc praktycznie nic, można pobudzić wyobraźnię dzieci?

Nuda dobra na wyobraźnię

Dzieci potrzebują wolności i czasu. Gdy przez cały tydzień pchane są z jednych zajęć na drugie nie mają okazji, by się ponudzić i porobić coś, co same sobie do roboty znajdą. Bo chociaż na balecie, judo, pływaniu, angielskim i skrzypcach robią wiele, to jednak robią to pod okiem trenera, nauczyciela, instruktora, który wskazuje kierunek i rozlicza je z efektów. Dziecko, które się nudzi samo wymyśla sobie cele i samodzielnie je osiąga. Samo zarządza swoim czasem i samo ocenia efekty swojej pracy i swojej pomysłowości. Dlatego moje dzieci chodzą do szkoły oraz na pływalnię, czasami jedziemy do muzeum albo do kina, ale przede wszystkim – mają dużo wolnego czasu. Bywa, że się nudzą. Ale ta nuda zawsze trwa krótko.

Nożyczki i papier kolorowy zamiast skomplikowanych zabawek

Dzieci potrzebują też prostych zabawek. Zabawką mogą być materiały plastyczne – papier kolorowy (sprawdź), z którego można wycinać, na którym można rysować, którym można oklejać wielkie kartony. To tania i nieskomplikowana rzecz, która przyda się w domu i szkole, ale ma różne zastosowania. Jeszcze tylko farby, kredki, ołówki, linijki, bezpieczne nożyczki i dziecko może się bawić godzinami. Ostatnio też w domu zbieramy rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych. Za pomocą kolorowego papieru dzieci tworzą z nią różne zwierzęta. Mamy już całe zoo.

Jak widać, podstawowe i niedrogie artykuły papiernicze, a do tego wolny czas i brak dorosłego, który kontroluje zabawę, może być drogą do myślenia niestandardowego i do tego, by dziecko samo potrafiło zorganizować sobie najlepszą zabawę na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *