Jakiś czas temu wychodziłam wieczorem z domu. Dodam, że znowu wychodziłam. Kiedyś mi się to nie zdarzało, ale z czasem, gdy dzieci podrosły i gdy wystarczy, że w mieszkaniu za ścianą jest babcia, wychodzę częściej – na angielski, na kawę z koleżanką czy zajęcia w siłowni. Miałam wyrzuty sumienia, że znowu nie będzie mnie z dziećmi, ale gdy wróciłam, okazało się, że właściwie nie zauważyły, że mnie nie było…..
Dziecko kreatywne
Jak to się stało, że nie byłam im potrzebna przez dwie godziny? Otóż mam twórcze dzieci, które potrafią same zagospodarować sobie czas. W korytarzu został olbrzymi karton po przesyłce ze sklepu zoologicznego, więc zaciągnęły go do swojego pokoju i za pomocą różnych materiałów plastycznych zrobiły wielki samochód. Jak więc, nie robiąc praktycznie nic, można pobudzić wyobraźnię dzieci?
Nuda dobra na wyobraźnię
Dzieci potrzebują wolności i czasu. Gdy przez cały tydzień pchane są z jednych zajęć na drugie nie mają okazji, by się ponudzić i porobić coś, co same sobie do roboty znajdą. Bo chociaż na balecie, judo, pływaniu, angielskim i skrzypcach robią wiele, to jednak robią to pod okiem trenera, nauczyciela, instruktora, który wskazuje kierunek i rozlicza je z efektów. Dziecko, które się nudzi samo wymyśla sobie cele i samodzielnie je osiąga. Samo zarządza swoim czasem i samo ocenia efekty swojej pracy i swojej pomysłowości. Dlatego moje dzieci chodzą do szkoły oraz na pływalnię, czasami jedziemy do muzeum albo do kina, ale przede wszystkim – mają dużo wolnego czasu. Bywa, że się nudzą. Ale ta nuda zawsze trwa krótko.
Nożyczki i papier kolorowy zamiast skomplikowanych zabawek
Dzieci potrzebują też prostych zabawek. Zabawką mogą być materiały plastyczne – papier kolorowy (sprawdź), z którego można wycinać, na którym można rysować, którym można oklejać wielkie kartony. To tania i nieskomplikowana rzecz, która przyda się w domu i szkole, ale ma różne zastosowania. Jeszcze tylko farby, kredki, ołówki, linijki, bezpieczne nożyczki i dziecko może się bawić godzinami. Ostatnio też w domu zbieramy rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych. Za pomocą kolorowego papieru dzieci tworzą z nią różne zwierzęta. Mamy już całe zoo.
Jak widać, podstawowe i niedrogie artykuły papiernicze, a do tego wolny czas i brak dorosłego, który kontroluje zabawę, może być drogą do myślenia niestandardowego i do tego, by dziecko samo potrafiło zorganizować sobie najlepszą zabawę na świecie.