Pomysły na zimowe ferie

Ferie zimowe trwają dwa tygodnie i dla wielu uczniów są wartościową odskocznią od codziennych zajęć lekcyjnych. Pozwalają na naładowanie akumulatorów życiowych oraz na spędzenie czasu z rodziną. Jednak dla wielu pracujących rodziców, którym trudno jest zorganizować czas dla dziecka, są sporym utrudnieniem. Jak sprawić by ferie były dla dzieci atrakcyjne, jeśli nie mogą one wyjechać na obóz czy kolonie?

ferie zimowe

Źródło zdjęcia: pxhere.com

Półkolonie za darmo lub płatne

Podczas ferii nawet w niewielkich miastach można znaleźć ofertę dla dzieci. Czasami są to zajęcia w formie półkolonii w salach zabawach, osiedlowych świetlicach, prywatnych punktach przedszkolnych albo bezpłatne, oferowane przez lokalne jednostki gminne. Mogą one zapewnić chociaż częściowo opiekę nad dziećmi, na kilka godzin dziennie, bywa, że także z posiłkiem. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, tanecznych, w wycieczkach, pograć w gry planszowe, robić różne doświadczenia czy nauczyć się programowania komputerowego. Przy odpowiednim dopasowaniu zajęć do charakteru i zainteresowań dziecka, nie będzie się ono nudziło. Dzieci mogą przy tej okazji poznać nowych znajomych i nauczyć się czegoś nowego.

Ferie w domu

Jeśli jest taka możliwość, by spędzić czas razem z dzieckiem w domu, także warto zaplanować zajęcia. Dzieci docenią te chwile z rodzicem, kiedy nie pędzi on do pracy i może chociaż częściowo poświęcić się wspólnej zabawie. Na takie dni przydadzą się więc planszówki. Te na szczęście dostępne są w tysiącach różnych wersji i dla dzieci w różnym wieku. Można także wspólnie gotować albo przyrządzać modne dania, np. sushi czy lepić pierogi, czyli zrobić to, co zwykle zajmuje wiele czasu. Odmierzanie produktów, to także świetna zabawa edukacyjna. Zimowe ferie warto też wykorzystać na długie spacery albo na wyjazdy do okolicznych atrakcji: muzeum, parku naukowego, zoo lub palmiarni. To miejsca, do których bilety wstępu kosztują do kilkudziesięciu złotych, a czas można spędzać aktywnie i z pożytkiem dla wszystkich członków rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *