Skóra atopowa – jak o nią dbać?

AZS to skrót, który bardzo często pojawia się na forach rodziców z małymi dziećmi. Oznacza on “atopowe zapalenie skóry”, czyli poważne problemy z pielęgnacji dziecka. Skóra jest szorstka, łuszczy się, jest zaczerwieniona, bardzo sucha i swędzi.

źródło: AZS to skrót, który bardzo często pojawia się na forach rodziców z małymi dziećmi. Oznacza on “atopowe zapalenie skóry”, czyli poważne problemy z pielęgnacji dziecka. Skóra jest szorstka, łuszczy się, jest zaczerwieniona, bardzo sucha i swędzi.   Skóra dziecka jest niewykle wrażliwa. I to nie tylko na czynniki zewnętrze, takie jak słońce, wiatr, mróz, szorskie lub wyprane w nieodpowiednim proszku ubranko. Na skórze widać też natychmiast objawy alergii, wynikającej z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale także z wrażliwości na niektóre składniki pokarmów. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to często pierwszy objaw skazy białkowej czy problemów z trawieniem laktozy z mleka.   Aby poradzić sobie z suchą i zaczerwienioną skórą dziecka trzeba działać na wielu płaszczyznach. Oczywiście należy bardzo przestrzegać diety. Jeśli mama karmi piersią to wszystko co je i wypija przechodzi do mleka, a następnie do organizmu dziecka, w którym może wywoływać alergię. Mama karmiąca mlekiem modyfikowanym powinna poprosić w aptece o mleko dla dzieci ze skłonnością do alergii albo nawet wziąć receptę na specjalistyczny preparat do karmienia dzieci alergicznych.   Oczywiście dodatkowej pielęgnacji wymaga skóra malucha. Dziecko trzeba kąpać w delikatnych, natłuszczających emulsjach, nie wolno go intensywnie wycierać ręcznikiem. Na wszelkie zmiany należy nakładać krem dla niemowląt z atopowym zapaleniem skóry. Pomaga on odbudować ją, łagodzi świąd, zaczerwieniani, sprawia, że staje się lepiej nawilżona, gładka i zdrowsza. Skąd biorą się problemy ze skórą?

Skóra dziecka jest niezwykle wrażliwa. I to nie tylko na czynniki zewnętrze, takie jak słońce, wiatr, mróz, szorstkie lub wyprane w nieodpowiednim proszku ubranko. Na skórze widać też natychmiast objawy alergii, wynikającej z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale także z wrażliwości na niektóre składniki pokarmów. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt to często pierwszy objaw skazy białkowej czy problemów z trawieniem laktozy z mleka.

Zmiana diety malucha

Aby poradzić sobie z suchą i zaczerwienioną skórą dziecka trzeba działać na wielu płaszczyznach. Oczywiście należy bardzo przestrzegać diety. Jeśli mama karmi piersią to wszystko co je i wypija przechodzi do mleka, a następnie do organizmu dziecka, w którym może wywoływać alergię. Mama karmiąca mlekiem modyfikowanym powinna poprosić w aptece o mleko dla dzieci ze skłonnością do alergii albo nawet wziąć receptę na specjalistyczny preparat do karmienia dzieci alergicznych.

Dobrze nawilżaj skórę

Oczywiście dodatkowej pielęgnacji wymaga skóra malucha. Dziecko trzeba kąpać w delikatnych, natłuszczających emulsjach, nie wolno go intensywnie wycierać ręcznikiem. Na wszelkie zmiany należy nakładać krem dla niemowląt z atopowym zapaleniem skóry. Polecam dostępny na rynku przeparat o wielokierunkowym działaniu jakim jest Bepanthen Sensiderm Krem. Pomaga odbudować barierę ochronną skóry, łagodzi świąd, zaczerwienianie, sprawiając, że staje się lepiej nawilżona, gładka i zdrowsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *